Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 08:34

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się pasy klinowe?

Jednym z kluczowych elementów budowy przekładni napędowej jest pas klinowy. Obecnie część ta wykorzystywana jest zarówno w przypadku pojazdów, jak też maszyn i urządzeń przemysłowych. Odpowiednio dobrany pas klinowy umożliwia sprawne przekazanie mocy pomiędzy elementami układu oraz dba o jego prawidłową pracę. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest pas klinowy oraz w jakich gałęziach przemysłu się go wykorzystuje.
  • 24.04.2024 08:06
  • Autor: Grupa tipmedia
W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się pasy klinowe?

Czym są pasy klinowe?

W dużym skrócie pas klinowy to nic innego, jak elastyczne cięgno, które wykorzystuje się w przekładni pasowej napędowej. Jego zadaniem jest przeniesienie mocy i ruchu obrotowego pomiędzy minimum dwoma kołami pasowymi pracującymi w jednym układzie. Po rozłożeniu kształt pasa klinowego jest zbliżony do trapezu. Taka budowa sprawia, że przekazywanie mocy następuje przy relatywnie małym poślizgu, co usprawnia pracę przekładni napędowej i minimalizuje ryzyko ewentualnych usterek. Standardowe pasy klinowe składają się z trzech warstw:

  • kordu/warstwy nośnej (cięgna poliestrowego lub kevlarowego);
  • warstwy podatnej z mieszanki kauczukowej lub gumy;
  • poliestrowej warstwy tkaninowej. 

Od jakości wykonania oraz prawidłowego montażu tego elementu zależą bezpieczeństwo i efektywność eksploatacji maszyny. 

Różne rodzaje pasów klinowych wykorzystywanych w przemyśle

Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów pasów klinowych, które różnią się budową oraz przeznaczeniem. Podstawowy podział obejmuje takie produkty, jak:

  • pasy klinowe klasyczne;
  • pasy klinowe zespolone;
  • pasy klinowe uzębione;
  • pasy klinowe wąskoprofilowe;
  • pasy klinowe szerokoprofilowe z bokami ciętymi;
  • pasy klinowe podwójne. 

Gdzie stosuje się pasy klinowe?

Obecnie pasy klinowe stosuje się na szeroką skalę w konstrukcji maszyn oraz urządzeń. Większość kierowców pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że znajdują się one np. w silnikach samochodowych, gdzie mają przełożenie na pracę m.in.: układu kierowniczego, pompy wodnej, pompy płynu chłodniczego, sprężarki klimatyzacji czy też alternatora. Powszechnie wykorzystuje się je również w sektorze rolnictwa.

Ponadto pasy klinowe wykorzystuje się m.in. przy budowie maszyn wykorzystywanych do obróbki drewna i w szlifierkach. Sprawdzają się także w systemach transportu, w tym przy przenośnikach taśmowych i rolkowych. Jeżeli pas klinowy ma być użytkowany w warunkach bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, to niezbędne jest zastosowanie modeli wyposażonych w dedykowaną powłokę chroniącą pas przed promieniowaniem UV. Podnosi to jego wytrzymałość i zmniejsza ryzyko ewentualnej usterki. 

Pasy klinowe wąskoprofilowe i szerokoprofilowe przeznaczone są do układów, gdzie występują wysoka prędkość obrotowa oraz relatywnie duże obciążenia. Ich dedykowana budowa pozwala na zmniejszenie zjawiska tarcia wewnętrznego. 

Czym kierować się przy zakupie pasa klinowego?

Oczywiście przy zakupie pasa klinowego należy kierować się przede wszystkim jakością jego wykonania oraz dopasowaniem do konkretnej maszyny. Pod uwagę bierze się m.in. komponenty, z których powstają poszczególne warstwy pasa. Szukasz najwyższej jakości produktów z tej kategorii? Atrakcyjną ofertę przygotowano w Grupie Marat. Znajdziesz ją tutaj: https://sklep.grupamarat.pl/przeniesienie_napedu/pasy,cat-104

Artykuł sponsorowany