Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 00:44
Reklama

Ponura mapa województw. Rodzi się nas mniej, niż umiera

We wszystkich województwach umiera więcej osób niż rodzi się dzieci. Tylko 5 regionów nie traci mieszkańców, bo więcej osób do nich przyjeżdża.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane demograficzne za 2022 rok w rozbiciu na województwa. Dzięki temu wiemy, które tracą najwięcej swoich mieszkańców. 

Województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, pomorskie i wielkopolskie. Tylko one na pierwszy rzut oka – jak to określa Portal Samorządowy – na razie mogą być spokojne o stan posiadania. Ale tylko dlatego, że więcej osób się do nich wprowadza, niż z nich wyprowadza. 

Które województwa tracą najwięcej?

Dodatnie saldo migracji – według raportu GUS – w 2022 r. miało 5 województw:

mazowieckie (+2),

małopolskie (+1,2), 

dolnośląskie (+1,2),

pomorskie (+1,7),

wielkopolskie (+0,4). 

Najgorzej pod względem wypadły województwa:

lubelskie (-2,2), 

świętokrzyskie (-1,9), 

warmińsko-mazurskie (-1,6),

opolskie (-1,3).

Saldo migracji na poziomie -1 i mniej  odnotowały województwa:

śląskie, 

podkarpackie,

podlaskie, 

kujawsko-pomorskie (-0,9), 

lubuskie: -0,8, 

łódzkie: -0,7,

zachodniopomorskie: -0,3.

Więcej umiera, niż się rodzi

Kolejna zła wiadomość demograficzna: wszystkie województwa mają ujemny przyrost naturalny, czyli liczba zgonów jest wyższa niż urodzeń.

Najgorzej jest w województwach (w nawiasach przyrost naturalny):

• świętokrzyskim (-6,5 osób na tysiąc mieszkańców), 

• łódzkim: -6,4, 

• śląskim: -5,8, 

• zachodniopomorskim: -5,3, 

• opolskim: -5,2,

• lubelskim: -4,8,

• dolnośląskim (-4,6),

• lubuskim (-4,6),

• kujawsko-pomorskim (-4,5),

• warmińsko-mazurskim (-4,5).

Najlepsze w tej kategorii są województwa:

małopolskie (-1,4), 

pomorskie (-1,9), 

mazowieckie (-2,2),

wielkopolskie (-2,2), 

podkarpackie (-2,5). 

W środku stawki znalazło się Podlasie (-3,8).

Najgorzej i najlepiej

Jeśli weźmiemy pod uwagę te dwa kryteria: migrację i przyrost naturalny, to w najgorszej sytuacji są województwa świętokrzyskie, lubelskie, warmiński-mazurskie i opolskie, a w najlepszej Mazowsze, Małopolska, Wielkopolska oraz Pomorze.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama