Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 grudnia 2025 00:40
Reklama
Reklama

Korzystasz z PKP? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat

Jeśli często podróżujesz koleją, to na pewno zechcesz nieco zaoszczędzić na biletach. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić.

Jeśli kupujesz bilet bezpośrednio u konduktora w pociągu, zamiast w kasie czy przez internet, to przepłacasz. Wyższa cena jest wynikiem dodatkowej opłaty, jaką ponosi się w pociągach. 

Oni płacić nie muszą 

Na szczęście nie zawsze musimy ponosić dodatkowe koszty. Jeśli wsiedliśmy do pociągu na stacji, gdzie nie było możliwości zakupu biletu (bo nie było kasy biletowej albo była nieczynna), opłata dodatkowa nie zostanie naliczona. 

Z opłaty dodatkowej zwolnione są m.in. osoby z niepełnosprawnością, osoby po 70 roku życia, posłowie i senatorowie oraz pasażerowie kupujący dopłatę do biletu czy zmieniający warunki podróży i w związku z tym kupujący nowy bilet. 

Nie kupuj biletu u konduktora 

Wysokość dodatkowej opłaty różni się w zależności od rodzaju pociągu. W Intercity opłata wynosi 20 zł od osoby, natomiast w pociągach regionalnych jest niższa.

Jednak życie bywa nieprzewidywalne i nie zawsze mamy możliwość kupienia biletu na pociąg dużo wcześniej. Co wtedy zrobić, żeby nie przepłacić? Zamiast u konduktora, bilet spróbujmy mimo wszystko kupić przez aplikację mobilną lub w biletomacie kolejowym. 

Polacy chętnie jeżdżą pociągami

Polacy coraz częściej wybierają pociągi. Choć narzekają na kolej, ponieważ ta nie zawsze ma przyjazne podróżnym rozkłady jazdy i czasami się spóźnia, zdają sobie sprawę, że w obliczu wysokich cen paliw to właśnie podróżowanie pociągami pozwala zaoszczędzić. 

W 2019 roku kolej przewiozła ponad 335 mln pasażerów. Z kolei dla przykładu we wrześniu 2022 roku pociągami podróżowało prawie 30 mln pasażerów, czyli niemal o 5 mln więcej niż rok wcześniej – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama