Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 18:40
Reklama
Reklama

Siatka rosyjskich szpiegów w Polsce. Większość z nich to Ukraińcy

Okazuje się, że wśród zatrzymanych osób, które miał działać w Polsce na rzecz rosyjskiego wywiadu, są też Ukraińcy. Część z nich przyjechała tu, uciekając przed wojną.

„Jak wynika z ustaleń ABW, zatrzymani kolportowali w Krakowie i Warszawie materiały propagandowe rosyjskiej Grupy Wagnera, w tym ulotki zawierające link do stron zajmujących się naborem. ABW ustaliła, że zatrzymani w dniu 10 sierpnia br. rozklejali ulotki w Krakowie, zaś 11 sierpnia w Warszawie. Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie” – to część niedawnego komunikatu rządowego, w którym jest mowa o zatrzymaniu 2 osób prowadzących w Polsce działania hybrydowe.

Dostali około 500 tysięcy rubli

Aleksiej T. i Andriej G. rozklejali ulotki-wlepki w Krakowie i Warszawie. Były umieszczane w miejscach publicznych, żeby każdy mógł je zobaczyć. Na wlepkach był kod QR, który po zeskanowaniu prowadził do strony zajmującej się rekrutacją najemników.

Płaciły za to rosyjskie służby. Dowodem na wykonanie zlecenia był materiał fotograficzny. W sumie Aleksiej T. i Andriej G. mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł).  

Po wykonaniu zadań w Krakowie i Warszawie Rosjanie planowali 12 sierpnia opuścić Polskę – podały wtedy polskie służby.

Siatka agentów

Ale nie jest to jedyna i nie największa akcja Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotycząca działalności rosyjskich agentów w Polsce. Co jakiś czas są zatrzymywane kolejne osoby. W sumie sieci polskiego kontrwywiadu wpadło 16 osób. To największa taka grupa w historii.

Ich zadaniem – jak ustaliła ABW – było np. montowanie kamer śledzących ruch pociągów na Podkarpaciu i przygotowanie akcji dywersyjnych, np. wykolejanie składów.

Wśród zatrzymanych jest np. hokeista z klubu Zagłębie Sosnowiec. Teraz na jaw wychodzą nowe fakty. Podejrzewani to Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Zgodnie z ustaleniami „Washington Post” i „Rzeczpospolitej”, aż 12 osób spośród n ich to Ukraińcy.

Pochodzenie i względy sentymentalne

– Wśród osób, które z Ukrainy uciekały przed wojną, byli wysłannicy rosyjskich służb, którzy mieli lokalizować się w Europie. Rosja nie odpuściłaby sobie takiej okazji. I nie jest to jedyna sieć, którą ABW wykryła, szacuję, że jest ich kilkanaście – komentuje Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

I dodaje, że w tym przypadku rosyjski wywiad werbował nie tylko za pomocą pieniędzy, ale wykorzystywał pochodzenie agentów czy względy sentymentalne (tęsknota za wielkim Związkiem Radzieckim).


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama