Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 czerwca 2026 21:36
Reklama
Reklama

Chcesz zatankować na zapas? Uważaj, możesz za to słono zapłacić

Kierowcy często tankują na zapas, bo się boją, że na stacjach na dobre zabraknie paliwa albo że jego cena po wyborach ostro pójdzie w górę.

Część Polaków nie wierzy w zapewnienia rządu i Orlenu, że paliwa nie zabraknie. Dlatego tankuje na zapas. Na niektórych stacjach paliw ustawiają się kolejki pojazdów przewożących beczki i kanistry. Niestety nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że ta zachłanność może ich sporo kosztować.

Nie chcesz zapłacić kary? Tankuj z głową

Paliwo można tankować jedynie do specjalnych, szczelnych kanistrów przeznaczonych do jego przechowywania. W roli kanistra nie może wystąpić np. butelka po napoju. Jeśli kierowca próbuje nalać paliwa do nieodpowiedniego zbiornika, personel stacji paliw ma prawo interweniować. W ekstremalnych sytuacjach może wezwać policję. 

Kierowca przyłapany na gorącym uczynku musi liczyć się z karą w wysokości nawet 3 tys. zł. Do jednego kanistra można zatankować maksymalnie 60 litrów, a rolnik może przewozić jednorazowo nie więcej niż 240 l.

Uogólniając, w garażach wolnostojących o powierzchni do 100 mkw. można przechowywać do 200 l paliwa, a w innych niż wolnostojące – do 60 l. 

Nie spiesz się, bo stracisz

Gromadzenie paliwa przed zbliżającą się zimą, to zły pomysł. Według ekspertów trwałość benzyny wynosi około 3 do 6 miesięcy. Graniczny termin przydatności to 2 lata. 

Poza tym robienie zapasów paliwa przed 16 listopada to nie najlepszy pomysł z jeszcze innego powodu. Do tego czasu stacje oferują w sprzedaży paliwa letnie. Dopiero po tej dacie sprzedają paliwa zimowe. Paliwa zimowe zawierają dodatki ułatwiające ich użycie w niskich temperaturach, w przeciwieństwie do paliw letnich. Korzystanie z paliwa letniego na mrozie może skończyć się wizytą u mechanika i kosztowną naprawą auta. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama