Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 maja 2026 22:10
Reklama
Reklama

Tusk zrywa z pomysłem PiS. Będzie nowe ministerstwo

Formalnie od 1 stycznia 2024 Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie podzielony na dwa resorty. Nowy rząd wyrzuca do kosza pomysł PiS.

Zmiany nie są zaskoczeniem, bo kiedy tylko powstał gabinet Donalda Tuska, to było wiadomo, że technicznie będzie on wyglądał inaczej niż rządu PiS. Teraz jednak w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów o podziale dotychczasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki na dwa resorty:

  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Podział ten nastąpi od 1 stycznia 2024 roku.

Wiadomo, że ministrem edukacji została Barbara Nowacka z KO, a nauki Dariusz Wieczorek z Lewicy.

Pomysł PiS

Oddzielenie edukacji od nauki było wręcz polityczną praktyką, z którą zerwał PiS. W 2005 roku MEiN utworzył ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz (wtedy PiS). Połączył w jeden dwa resorty. 

Kiedy władzę przejęła koalicja PO-PSL sytuacja wróciła do poprzedniego stanu, ale w 2021 r. Mateusz Morawiecki wrócił do koncepcji sprzed lat. Powstał jeden resort zamiast dwóch. Na jego czele stanął Przemysław Czarnek.

Wydzielenia Ministerstwa Nauki z MEiN domagały się też środowiska naukowe. Ich zdaniem układ stworzony przez PiS w żaden sposób nie wspomagał rozwoju nauki, bo priorytetem były szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. I to one zdominowały przekaz publiczny. 

Najważniejsze zadania

Czym w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy minister? Pracy jest sporo, ale wydaje się, że powinien zacząć od kształcenia medyków. Lekarzy w Polsce brakuje, a Przemysław Czarnek – chcąc temu zaradzić – zaczął hurtowo zezwalać uczelniom niemedycznym otwierać kierunki medyczne. „Choć te miały negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjne”j – przypomina serwis rynekzdrowia.pl.

Naczelna Rada Lekarska chce zmian w zespole nauk medycznych i nauk o zdrowiu w PKA. Z kolei Porozumienie Rezydentów OZZL przedstawiło swoje postulaty, których wprowadzenie ma zapewnić wysoką jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Tymczasem sytuacja wygląda tak, że 17 uczelni, które utworzyły nowe kierunki, nie ma własnych prosektoriów. A to w nauce anatomii jest kluczowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama