Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 00:57
Reklama

10 kroków dla silnego sektora wiatrowego w Polsce.

Dziś, 10 stycznia 2024 roku w PAP odbywa się konferencja prasowa powołująca do życia nową Fundację Wind Industry Hub wraz z prezentacją 10 kroków dla polskiego przemysłu wiatrowego.Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski, przy jednoczesnym wzroście zaangażowania krajowych przedsiębiorstw i przemysłu. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
10 kroków dla silnego sektora wiatrowego w Polsce.

Autor: Fundacja Wind Industry Hub

Jednak do tego potrzebny jest odporny, zrównoważony i konkurencyjny łańcuch dostaw energetyki wiatrowej. By wesprzeć siłę zaplecza usługowego i produktowego dla sektora wiatrowego, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej powołało Fundację Wind Industry Hub, która na start zaprezentowała raport, który nakreśla plan działania na rzecz rozwoju polskiego przemysłu wiatrowego.

Nowoczesna energetyka opiera się na wytwarzaniu energii ze źródeł nisko lub zeroemisyjnych.

Unia Europejska chcąc stać się liderem w dążeniu do neutralności klimatycznej, a przy tym zachować konkurencyjność na rynkach globalnych, zaproponowała w ostatnim czasie  szereg inicjatyw i pakietów legislacyjnych mających na celu przyspieszenie transformacji energetycznej. Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Ostatnie dokumenty wprost wskazują szczególną  rolę energetyki wiatrowej, która ma być jedną z kluczowych sił napędowych transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Regulacje i działania zaproponowane w ramach  Net Zero Industry Act, Electricity Market Design czy European Wind Power Action Plan mają przyspieszyć rozwój źródeł wiatrowych w Europie oraz uprościć procedury administracyjne i ramy prawne.  

Z tego względu niezwykle istotne jest budowanie lokalnego, silnego i odpornego przemysłu i usług dla zapewnienia ciągłości inwestycyjnej oraz poprawy ekonomiki przyszłych projektów OZE. Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla lądowej oraz morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze wiatrowym , istnieje ryzyko, że nie wykorzystamy szansy, jaka stoi dziś przed polskim przemysłem. Fundacja Wind Industry Hub – odpowiedź na potrzeby rynku i przemysłu.  Zaangażowanie na rzecz firm działających dla branży wiatrowej jest kluczowe, by wesprzeć budowę silnego przemysłu i zaplecza usługowego. W tym celu Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej założyło Fundację Wind Industry Hub, która działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego, poprzez zapewnienie odpowiedniej bazy przemysłowej w Polsce oraz wzmacnianie roli polskich przedsiębiorstw w europejskim łańcuchu dostaw. 

Dane wynikające z raportów PSEW wskazują, że przy najlepszych scenariuszach rozwoju tej technologii i wykorzystaniu maksymalnego potencjału lądowej oraz morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. możemy osiągnąć odpowiednio 36 GW oraz 33 GW zainstalowanych mocy.  Sektory onshore oraz offshore stworzą około 200 tysięcy nowych miejsc pracy, ponad 450 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki oraz przyniosą prawie 100 mld złotych możliwych dochodów dla polskich przedsiębiorstw w fazie budowy. 

10 kroków do silnego przemysłu wiatrowego

Na start Fundacja Wind Industry Hub przygotowała raport pt. „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”, gdzie eksperci wskazali niezbędne kroki w kierunku wykorzystania gospodarczej szansy transformacji polskiego sektora energetycznego. 

Weronika Kupczyk - PSEW

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 2 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama