Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 marca 2026 13:34
Reklama

Styropian ma być wszędzie. Tysiące domów w Polsce trzeba pilnie ocieplić

Unia dąży do zmniejszenia średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 roku. Za zmiany zapłacimy wszyscy.

Zasadniczym elementem strategii osiągnięcia tego celu jest termomodernizacja domów. Zgodnie z planem nawet setki tysięcy domów, szczególnie te o najgorszych parametrach energetycznych, będą musiały przejść gruntowną termomodernizację. 

Nadchodzą zmiany

W marcu zaważą się losy budownictwa w Unii Europejskiej. To wtedy odbędzie się finalne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie nowelizacji dyrektywy EPBD. 

Zgodnie z nowymi przepisami od 2027 roku wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2030 roku wszystkie nowo wznoszone budynki, w tym mieszkalne, będą musiały spełniać rygorystyczne standardy zeroemisyjności. Zaktualizowana dyrektywa EPBD zakłada także duże redukcje emisji w sektorze budownictwa, mające osiągnąć poziom co najmniej 60 proc. w ciągu najbliższych kilku lat, dążąc do pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Wyłącznie budynki bezemisyjne 

W ramach strategii redukcji emisji UE stawia jasne wymagania: wszystkie nowo wznoszone budynki od 2030 roku muszą być w pełni bezemisyjne. To przełomowy krok na drodze do zrównoważonego budownictwa i odpowiedź na wyzwania klimatyczne. 

Przyjęcie tych regulacji będzie oznaczało koniec ery budownictwa tradycyjnego i otwarcie nowego rozdziału w historii konstrukcji budynków, opartego na innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach przyjaznych dla środowiska. 

Niestety w związku z wyśrubowanymi normami mogą wzrosnąć koszty budowy bloków i domów, więc ekologiczne podejście można odbić się na naszych portfelach. Dziś różnica w kosztach budowy z wykorzystaniem ekomateriałów a bez nich wynosi około 5 proc. Niby niewiele, ale zawsze coś, biorąc pod uwagę, że na mieszkanie czy dom trzeba wydać co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

To nie koniec

Unijne regulacje nie skończą się na wyznaczeniu standardów dla nowych budynków. Od 2035 lub 2040 roku planowane jest ograniczenie instalacji nowych pieców na paliwa kopalne w istniejących budynkach mieszkalnych. Ta zmiana, choć wymagająca znaczących inwestycji i przekształceń, ma być kluczowym elementem strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej w całej Unii Europejskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama