Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 grudnia 2025 02:41
Reklama
Reklama

Coraz częściej nie ma nas w pracy, bo mamy kłopoty ze zdrowiem psychicznym

Szybko rośnie liczba L4 z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ich blisko półtora miliona.

Jak podał ZUS, w 2023 roku liczba takich zwolnień wyniosła ponad 1,4 mln. I byłą o 100 tys. wyższa niż rok wcześniej. Tylko z tego powodu Polacy byli na chorobowym 26 mln dni. 

Niechętnie informujemy o tym pracodawcę

Okazuje się – jak podał pulshr.pl – że zaburzenia psychiczne to coraz powszechniejszy problem wśród Polaków. Według badania ADP, co czwarty polski pracownik cierpi na codzienny stres w miejscu zatrudnienia.

Tymczasem pracodawcy nie znają skali zjawiska, bo tylko 8,3 proc. pracowników informuje swojego pracodawcę, że ma kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

Dodajmy jeszcze, że według ZUS – obok zaburzeń psychicznych – najczęstszymi przyczynami absencji są choroby tkanki łącznej i układu kostno-stawowego, poród i ciąża, choroby układu oddechowego oraz urazy i zatrucia. 

ZUS intensyfikuje kontrole

W Polsce rośnie liczba nieobecności w firmach z powodu L4. Tylko od stycznia do maja ubiegłego roku lekarze wystawili 12 mln zaświadczeń lekarskich (choroba własna, opieka nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny). W sumie dało to 124,7 mln dni nieobecności w pracy. 

Dlatego ZUS coraz intensywniej kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich. W ubiegłym roku sprawdził aż 461,2 tys. osób na L4. W tym roku kontroli może być jeszcze więcej ze względu na planowaną zmianę przepisów. 

Kiedy zmienią się przepisy?

Obecnie zasiłek chorobowy jest opłacane przez pracodawcę do 33 dnia absencji (do 14 dnia w przypadku pracowników po 50 roku życia). To ma się zmienić i ten obowiązek w całości ma przejąć ZUS. O kiedy?

– Zaczęła się praca, żeby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, a więc żeby ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować – zapowiedział w styczniu premier Donald Tusk. 

I dodał: – Zakładamy, że od pierwszego dnia powinien za to płacić ZUS.

Grube miliony wracają do budżetu

Po kontrolach w 2023 roku odnotowano wzrost decyzji (było ich 28 900) o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego aż o ponad 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. 

W grę wchodzą już ogromne pieniądze. Suma obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła w kraju prawie 177 mln zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama