Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 07:07
Reklama

Polacy już się na to cieszą. Sezon rowerowy już się rozkręca

Polska zalicza się do czołówki najbardziej „rowerowych” nacji w Europie. Aż 69 proc. Polaków deklaruje, że ma swój rower.

Ten trend nie słabnie, nawet mimo spowolnienia sprzedaży tradycyjnych jednośladów w ubiegłym roku. 

Ekologia i zdrowie na dwóch kółkach

Zmiana sposobu zakupu roweru na bardziej świadomy wybór, poszukiwanie okazji cenowych oraz rosnące zainteresowanie rowerami elektrycznymi i akcesoriami dodatkowymi – co potwierdza raport OLX – świadczy o nieustającej miłości Polaków do 2 kółek. 

Już na początku roku, na długo przed szczytem sezonu rowerowego, serwis OLX (platforma z ogłoszeniami lokalnymi) odnotował blisko 180 tys. odpowiedzi na ogłoszenia w kategorii „Rowery”. 

W 2023 roku liczba ogłoszeń w tej kategorii wzrosła o 31 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i aż o 74 proc. do roku 2021. 

Powiedzmy jasno: rowery zdobywają polskie miasta jako ekologiczna alternatywa dla transportu spalinowego. Zamiast pokrywać wciąż rosnące koszty utrzymania samochodu albo kupować coraz droższe bilety komunikacji miejskiej, coraz więcej Polaków wybierają jazdę na rowerze.

Rekreacja i transport 

Jazda na rowerze w Polsce jest postrzegana nie tylko jako forma rekreacji, ale coraz częściej również jako środek transportu. Chociaż tylko 18 proc. Polaków traktuje rower jako alternatywę dla samochodu, to aż 61 proc. uważa jazdę na rowerze za aktywny wypoczynek. 

Na popularności zyskują rowery elektryczne, które ułatwiają pokonywanie dłuższych dystansów bez większego wysiłku. Przewiduje się, że rynek tego typu jednośladów wygeneruje około 51,78 miliarda dolarów przychodu do 2029 roku.

Europejska Federacja Cyklistów twierdzi, że zamiana samochodu na rower – choćby tylko raz w tygodniu – może znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy. Dodatkowo – rower jako fizyczna, spontaniczna aktywność dobrze wpływa na naszą kondycję.

Idziemy po rekord

Zarówno OLX, jak i przedstawiciele branży rowerowej, zauważają rosnące zainteresowanie nie tylko samymi rowerami, ale również akcesoriami poprawiającymi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Tylko w 2023 roku prywatni i biznesowi użytkownicy OLX dodali w kategorii „Akcesoria i osprzęt” blisko 2 miliony ogłoszeń. To o 35 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Rok 2024 zapowiada się pod względem sprzedaży rekordowo, ze wzrostem zainteresowania już w pierwszych miesiącach. Kupujący coraz częściej poszukują okazji cenowych, zarówno wśród rowerów, jak i akcesoriów do nich, co przekłada się na wzrost popularności tzw. re-commerce, czyli sprzedaży rzeczy używanych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama