Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 19:40
Reklama

Komisarze wychodzą z gmin. Skończy się polityczne kolesiostwo

Koniec z komisarzami w gminach. Jeśli wójt, burmistrz czy prezydent zostaną posłami lub senatorami, to z automatu w ich buty wskoczą zastępcy.

Te zmiany w ustawie o samorządzie poparły wszystkie kluby parlamentarne. Jak powiedział jeden z posłów, ten „projekt znosi bezkrólewie i zapewnia ciągłość władzy w gminie”.

I podkreślił, że zmiany przepisów są konieczne przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Tak jest

Teraz po wyborze szefa gminy czy miasta samorządy przez wiele tygodni były pozbawione wójta, burmistrza czy prezydenta. 

Na ich miejsce premierzy powoływali komisarzy, którzy nie tylko byli im bliżsi, ale wręcz wywodzili się z ich środowiska politycznego. Teraz ma się to zmienić.

Tak będzie

Poi zmianie ustawy o samorządzie mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który trafił do parlamentu, wygaśnie z dniem opublikowania wyników wyborów w Dzienniku Urzędowym (teraz tracą mandat w dniu wyborów). 

Ich miejsce zajmą zastępcy. Jeśli jest ich kilku, to kierowanie gminą spadnie na pierwszego zastępcę. 

Jeśli wójt nie ma zastępcy, a tak jest w niektórych gminach, to dopiero wtedy osobę, która będzie pełniła funkcję wójta, wyznaczy premier.

Zastępcy pozostaną na stanowiskach do czasy, aż nowy wójt ich odwoła. I powoła swoich zastępców.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama