Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 marca 2026 16:40
Reklama

Pociągi już się nie spóźniają tak bardzo. Pomogła im w tym jedna rzecz

W ostatnich miesiącach widać poprawę punktualności pociągów PKP Intercity. Powód tego stanu rzeczy jest banalnie prosty.

Do niedawna, jeśli w kabinie był tylko jeden maszynista, maksymalna prędkość pociągu nie mogła przekroczyć 130 km/h. To był poważny problem utrudniający życie zwłaszcza pasażerom. 

Pociągi przyspieszyły

W ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zniesieniu tego ograniczenia, co pozwoliło zwiększyć prędkość pociągów do 160 km/h. Tych zmian kolejarze domagali się od dawna, bo przez przestarzałe regulacje miała związane ręce.

Dzięki nowelizacji przepisów już w pierwszych miesiącach 2024 roku PKP odnotowało  zwiększenie punktualności. 

Jak poinformował Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, w lutym punktualność osiągnęła poziom 83 proc., a w marcu wyniosła 82,4 proc.. To rezultat, który pozytywnie odbiega od wcześniejszych osiągnięć, gdy pomimo starań punktualność utrzymywała się poniżej 80 proc.

Ale nadal jest dużo do zrobienia

Próby zmiany przepisów trwały latami, a urzędy regulacyjne wciąż domagały dodatkowych analiz, co tylko wydłużało cały proces. 

Krytycy wskazywali, że podobne ograniczenia nie znajdują uzasadnienia w innych systemach kolejowych w Europie. Ich uporczywe utrzymywanie było postrzegane jako relikt przeszłości, który negatywnie wpływał na punktualność przewoźnika.

Obecne obiecujące rezultaty przepisów to jednak nie koniec drogi. Mimo sporej poprawy wciąż istnieje wiele obszarów na kolei wymagających dalszych prac. Chodzi m.in. o brak maszynistów, który w przeszłości był jednym z powodów częstych opóźnień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama