Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 00:45
Reklama

Uczniowie często sięgają po sztuczną inteligencję, żeby odrobić lekcje z polskiego

Czy dziś to sztuczna inteligencja pisze za uczniów wypracowania? Wielu z nich do tego ją wykorzystuje. Dla odmiany – niektórzy uważają, że to szkodliwe narzędzie.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe zbadało – jak podał Portal Samorządowy – jak to wygląda w szkołach, które prowadzi. I zapytało licealistów, czy korzystają z narzędzi AI do celów związanych z nauką. 

Oto wyniki sondażu:

  • 60,6 proc. odpowiedziało TAK,
  • 27,4 proc. korzysta z nich co najmniej raz w tygodniu,
  • 43 proc. – co najmniej raz w miesiącu.

Z jakich narzędzi korzystają uczniowie?

Najpopularniejszy wśród licealistów jest Chat GPT. Spośród uczniów którzy wykorzystują do nauki sztuczną inteligencję, to narzędzie wskazała miażdżąca większość – 98,5 proc.

Inne narzędzia, które wskazali uczniowie, to:

  • Character AI (16,3 proc.), 
  • Midjourney (8,9 proc.), 
  • DALL-E (5,2 proc.),
  • Bard (3  proc.).

Do czego je wykorzystują?

Zdecydowanym liderem wśród wskazań ankietowanych licealistów jest język polski. 7 na 10 uczniów (70,4 proc.) do tego wykorzystuje w szkole narzędzia AI. 

Na kolejnych miejscach znalazły się: 

  • języki obce (37 proc.), 
  • informatyka (26,7 proc.),
  • historia (25,9 proc.).

Czy wszyscy korzystają z AI?

Okazuje się – jak wynika z badania – że nie. Nie robi tego 4 na 10 ankietowanych licealistów (39,4 proc.). Dlaczego?

Bo w ich ocenie – odpowiadają autorzy badania – ma szkodliwy wpływ na ich wiedzę i kreatywność. To po pierwsze.

Po drugie, narzędzia AI popełniają błędy, nie są więc stuprocentowo wiarygodne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama