Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 12:19
Reklama

Majówka dłuższa o jeden dzień? Tak, bo integruje Polaków. Wniosek jest już gotowy

Roboczy 2 dzień maja jest fikcją – uważa ekonomista. Pół biedy, jeśli pracownik idzie na urlop, gorzej, kiedy przychodzi do pracy… w słabej kondycji. Czy to się zmieni?

W tym roku kalendarz okazał się dla nas łaskawy – majówka była wyjątkowo długa. Jedynym zgrzytem był przerywnik w postaci roboczego Dnia Flagi, czyli 2 maja. Wiele osób tego dnia bierze sobie urlop, ale nie wszyscy…

– Jestem za tym, żeby skończyć z taką fikcją – powiedział „Faktowi” ekonomista Marek Zuber.

Nie jest to nierealne…

Petycja u prezydenta

Do Kancelarii Prezydenta – jak podaje „Fakt” – wpłynęła właśnie petycja z propozycją, żeby Dzień Flagi był dniem ustawowo wolnym od pracy

„W interesie publicznym wnoszę o rozszerzenie katalogu dni wolnych od pracy w ustawie o dniach wolnych od pracy przez wpisanie: 2 maja” – wnioskuje w cytowanej przez dziennik petycji jej autor.

 I uzasadnia: „Dzień Flagi jest świętem, które wyraża szacunek do polskich barw oraz symboli narodowych. Jest też częścią tzw. świąt majowych, podczas których nie tylko obchodzimy święto pracy, barw narodowych oraz Konstytucji 3 Maja, ale również spotykamy się i spędzamy ten czas w gronie rodziny i przyjaciół”. 

„Święta majowe integrują Polaków bez względu na rasę, płeć, wiek, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie. Dlatego warto, aby obywatele celebrowali wszystkie święta majowe razem” – podkreśla.

Mało kto pracuje na 100 procent

Żeby 2 maja stał się dniem ustawowo wolnym od pracy, konieczne są zmiany w prawie. Mógłby to zrobić prezydent Andrzej Duda, kierując do Sejmu projekt ustawy. 

Tyle że pojawią się od razu argumenty o tym – na co zwraca uwagę Marek Zuber– że…

– …każdy dzień wolny od pracy to koszt kilku, a nawet kilkunastu miliardów złotych – mówi

I odpowiada: – Te koszty wydają się zawyżone. Przecież, nawet jeśli jest dzień wolny od pracy, to nie dla wszystkich – np. służby mundurowe czy lekarze muszą pracować. Poza tym mało jest zakładów, które pracują na 100 proc. przez siedem dni w tygodniu – uważa. 

Teraz piłka jest po stronie prezydenta.

W Polsce dniami ustawowo wolnymi od pracy są teraz:

- 1 stycznia – Nowy Rok,

- 6 stycznia – Trzech Króli,

- pierwszy dzień Wielkanocy,

- drugi dzień Wielkanocy,

- 1 maja – Święto Państwowe,

- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

- pierwszy dzień Zielonych Świątek,

- Boże Ciało,

- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

- 1 listopada – Wszystkich Świętych,

- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama