Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 00:37
Reklama

Polki wciąż niechętnie używają żeńskich nazw zawodów

Polityczka, kierowniczka, prezeska... Mniej niż połowa pracujących Polek używa na co dzień feminatywów. Dlaczego?

Odpowiedzi na to pytanie szukały ekspertki z Centrum Badań nad Relacjami Społecznymi Uniwersytetu SWPS. 

Kierowniczki wolą być kierownikami

Wyniki sondażu pokazują, że tylko 45,7 proc. respondentek stosuje żeńskie formy zawodowe. Co więcej, chętniej używają ich osoby nieaktywne zawodowo; studentki, uczennice i emerytki. 

Wśród pracujących kobiet tylko co trzecia używa feminatywów, a na kierowniczych stanowiskach – jedynie 24,5 proc.

Dlaczego kobiety nie używają żeńskich końcówek?

Psycholożki z Uniwersytetu SWPS twierdzą, że przyczyną może być skojarzenie męskich form z wyższymi kompetencjami i statusem. Kobiety mogą obawiać się, że używanie feminatywów źle wpłynie na ich postrzeganie w pracy. 

Badania pokazują także, że kobiety mocno identyfikujące się ze swoją płcią częściej używają żeńskich form.

Język służy równouprawnieniu

Stosowanie feminatywów może zwiększyć równouprawnienie kobiet i poprawić ich widoczność w zawodach. Na przykład w Niemczech akceptacja żeńskich końcówek jest już powszechna. Programy do edycji tekstów i słowniki w Niemczech traktują feminatywy równorzędnie z formami męskimi. 

Dr hab. Magdalena Formanowicz, psycholożka z Uniwersytetu SWPS, zachęca do ich używania, szczególnie osoby pewne swojej roli zawodowej, bo – jak twierdzi – im szybciej wejdzie nam to w nawyk, tym szybciej uznamy te formy za zupełnie normalne. I rozpowszechnimy w języku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama