Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 26 sierpnia 2026 21:40
Reklama

Chcesz drożej sprzedać mieszkanie? Zamontuj klimatyzację

W Polsce z roku na rok rośnie popyt na nieruchomości wyposażone w klimatyzację. Żeby nie było za wesoło – mieszkanie z klimatyzacją jest sporo droższe.

Dane serwisu Otodom pokazują, że tylko w maju, który był rekordowo ciepłym miesiącem, zainteresowanie wynajmem nieruchomości z klimatyzacją wzrosło o 80 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Niedostosowany rynek

Mimo rosnącego popytu oferta nieruchomości z klimatyzacją w Polsce wciąż jest ograniczona. W maju tego roku dostępnych było tylko 4,5 tys. ofert domów na sprzedaż z klimatyzacją (zaledwie 6,5 proc. całej bazy lokali w tym segmencie). W przypadku mieszkań tylko 5,7 proc. wszystkich ogłoszeń dotyczyło nieruchomości z klimatyzacją. 

Co więcej, klimatyzacja jest najczęściej spotykana w lokalach z rynku wtórnego. Spośród bazy mieszkań na sprzedaż z klimatyzacją 44 proc. pochodziło z rynku pierwotnego, a 56 proc. z wtórnego. W przypadku domów na sprzedaż aż 70 proc. ofert pochodziło od prywatnych właścicieli.

W większych miastach jest większe zainteresowanie

Największe zainteresowanie tego typu lokalami widać w największych miastach, np. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Katowicach. Przy filtrowaniu ofert nieruchomości w tych miastach opcję klimatyzacji wybierano o 40–70 proc. częściej niż rok temu.

Najwięcej nieruchomości z klimatyzacją znajduje się w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. W tych pięciu regionach skoncentrowane jest aż 69,5 proc. podaży domów z klimatyzacją. Jeszcze większe zagęszczenie występuje w przypadku mieszkań na wynajem – województwa mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie i śląskie odpowiadają za 80 proc. oferty roku. 

Klimatyzacja podnosi cenę

Klimatyzacja w nieruchomości to niewątpliwie luksus, który znacznie podnosi jej wartość rynkową. W Warszawie cena za mkw. standardowo wyposażonego mieszkania wynosi nawet ponad 17 tys. zł, podczas gdy mieszkanie z klimatyzacją na rynku wtórnym kosztuje średnio o 16 proc. więcej. W przypadku nowych nieruchomości deweloperskich cena za mkw. mieszkania z klimatyzacją może sięgać nawet 21 000 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Nastoyka Treść komentarza: Nazywam się Nastoyka. Kiedyś często dawałam się nabierać na oszustów, a konkretnie brokerów. Później chciałam wypłacić pieniądze i zaczęłam szukać firm, które to robią. Natknęłam się na firmę Broker Tribunal. Wydawała się całkiem poważna, z wieloma pozytywnymi opiniami, a zapłatę przyjmują dopiero po wykonaniu zlecenia. Dwa miesiące później, kiedy dałam tym dziwakom 3000 dolarów, zdałam sobie sprawę, że nie ma zwrotu. Jak to mówią, darmowy ser tylko w pułapce na myszy. Mimo to udało mi się odzyskać ciężko zarobione pieniądze, nie tylko od brokera, ale także od firmy Broker Tribunal. Jeśli potrzebujesz bezpłatnej konsultacji na temat brokera lub firm zajmujących się wypłatą, napisz na adres e-mail „[email protected]”. Chętnie pomogą w każdy możliwy sposób, jak sami piszą „[email protected]”. Data dodania komentarza: 23.08.2026, 00:02 Źródło komentarza: Zostałeś oszukany? Jest sposób na szybkie odzyskanie pieniędzy Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama