Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 lipca 2026 11:29
Reklama

Ile czekolad należy się za pół litra krwi? Nadchodzą zmiany

Krwiodawcy mogą wziąć udział w ankiecie, na podstawie której zostanie opracowany nowy posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi. Czyli liczba czekolad.

Każdy, kto choć raz oddawał krew, wie, że nie otrzymuje się za to pieniędzy. Przysługuje jednak dzień wolny w pracy i posiłek regeneracyjny. Nie jest to jednak danie, np. mielone z ziemniakami i mizerią, ale pakiet czekolad. To 9 tabliczek. I to właśnie ma się zmienić.

Centra krwiodawstwa w całym kraju przeprowadzają anonimowe, internetowe ankiety dotyczące posiłku.

4500 kontra 650 kalorii. Wybór należy do krwiodawcy

„W związku z podjęciem prac dotyczących posiłku regeneracyjnego wydawanego z uwagi na oddanie krwi lub jej składników zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiego kwestionariusza ankiety. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne” – czytamy we wstępie do ankiety.

Dalej jest wyjaśnienie, że pakiet otrzymywanych czekolad to aż 4500 kcal. To bardzo dużo. Taka wartość odpowiada całodziennemu zapotrzebowaniu osób bardzo ciężko pracujących fizycznie.

Tymczasem: „Według Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz informacji na stronach centrów krwiodawstwa w innych krajach koszt energetyczny donacji wynosi około 650 kcal”.

Czekoladowa ankieta. Wybierz albo podpowiedz

Jedno z pytań w ankiecie dotyczy wartości kalorycznej posiłku. Można wybrać od 1500 do obecnych 4500 kcal. Z tym, że zestawów jest wiele: 

  • 2 czekolady i 3 batony białkowe, 
  • 3 batony białkowe i 500 g bakalii (typu mieszanka studencka), 
  • 3 czekolady, krem orzechowy (100 proc. orzechów) 500 g,
  • 3 czekolady, 2 musy zbożowo-owocowe i 600 g bakalii (typu mieszanka studencka).

Ankietę kończą 2 pytania. Pierwsze dotyczy tego, czy czekolada powinna znajdować się w takim zestawie. W drugim samemu można wskazać produkt, który powinien się w nim znaleźć.

Ankieta znajduje się w tym miejscu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama