Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 grudnia 2025 02:45
Reklama
Reklama

Sławosz Uznański, nasz człowiek w kosmosie. Kim jest?

Już w przyszłym roku w kosmos poleci Sławosz Uznański z Łodzi. Będzie on drugim Polakiem w kosmosie, po Mirosławie Hermaszewskim.

Uznański ma nadzieję, że – jak powiedział – uda mu się zrobić zdjęcie z orbity przedstawiające jakieś miejsce w Polsce.

Kim jest Sławosz Uznański?

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku. Pochodzi z Łodzi. Jest naukowcem specjalizującym się w badaniach nad promieniowaniem kosmicznym. 

Ukończył Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet w Nantes. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Aix-Marseille, koncentrując się na badaniach nad elementami odpornymi na promieniowanie dla zastosowań kosmicznych. 

Przez wiele lat związany z CERN Uznański pracuje nad projektami związanymi z Wielkim Zderzaczem Hadronów.

Najpierw szkolenie

W poniedziałek 5 sierpnia Sławosz Uznański rozpocznie intensywne szkolenie w Stanach Zjednoczonych, które ma go przygotować do misji AX-4 (Axiom Mission) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będą się odbywać w ośrodkach Axiom Space, NASA oraz SpaceX. 

W tej międzynarodowej wyprawie weźmie udział także troje innych astronautów: Peggy Whitson z USA, doświadczona biochemiczka i kobieta dowodząca Międzynarodową Stacją Kosmiczną Shubhanshu Shukla z Indii oraz Tibor Kapu z Węgier. 

Zespół wyruszy na orbitę na pokładzie kapsuły Dragon, wyniesionej rakietą Falcon 9 z Kennedy Space Center na Florydzie.

Polska wraca do kosmicznej gry

Według Uznańskiego powrót Polski do załogowych misji kosmicznych jest ogromnym krokiem naprzód. Możliwość testowania nowych technologii w kosmosie oraz budowania przyszłości technologicznej kraju jest dla niego – jako naukowca i inżyniera – szczególnie ciekawa. 

Do testów na orbicie zgłosiło się już ponad 60 instytutów i firm, m.in. z projektami związanymi z badaniem funkcjonowania mózgu w warunkach nieważkości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama