Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 maja 2026 12:23
Reklama
Reklama

Chce, żeby burmistrzowie i wójtowie rządzili dłużej. I nie jest w tym sam

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef PSL, jest za zniesieniem zasady dwóch kadencji w samorządzie. Zmienią się przepisy?

W 2018 r. parlament przyjął przepisy wprowadzające kadencyjność w samorządach. Gminą czy miastem można rządzić tylko dwa razy z rzędu – łącznie 10 lat. Potem nie można kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta.

Te przepisy od początku wzbudzały emocje. Ich zwolennicy mówią, że trzeba co jakiś czas „przewietrzyć” urzędy i zerwać powstałe układy. Przeciwnicy ripostują, że w takim razie posłowie i senatorowie także powinni narzucić sobie takie ograniczenia. 

Dyskusja na ten temat nie milknie.

Przepisy do zmiany

Szef MON, wicepremier i prezes PSL w jednej osobie był gościem Forum Miasteczek Polskich. I szczerze powiedział tam, co myśli o dwukadencyjności.

– Jako lider partii – nie przedstawiciel całego rządu – jestem zwolennikiem odejścia od ograniczenia w tych wspólnotach przez kadencyjność. Dwukadencyjność w tej kadencji parlamentu powinna być wycofana – ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz.

I dodał: – Nie ograniczamy tak kadencyjności parlamentarzystów zajmujących stanowiska od wielu lat przy Wiejskiej, a to właśnie stąd przyszły te zapisy. Może najpierw zacząć od siebie i wprowadzić dwukadencyjność w parlamencie, a dopiero potem narzucać innym takie regulacje? 

Trwa dyskusja

Możliwe, że PSL doprowadzi do zmian w prawie, bo od czasu do czasu w koalicji rządzącej pojawiają się podobne głosy. 

– Dyskutujemy w tej chwili w Koalicji Obywatelskiej nad projektem w sprawie zniesienia dwukadencyjności w samorządzie – mówił w czerwcu tego roku Jacek Karnowski, poseł KO i były prezydent Sopotu.

Przypomniał, że dwa lata temu Donald Tusk podpisał  dokument Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, w którym znajduje się postulat zniesienia dwukadencyjności. 

– Jestem przekonany, że liderzy polityczni dotrzymają tej obietnicy, którą złożyli samorządowcom dwa lata temu – powiedział Karnowski.

Uzasadniał, że nie rozumie dlaczego takie ograniczenia nie dotyczą starostów i marszałków województw (nie są wybierani w sposób bezpośredni), a wójtów, burmistrzów i prezydentów miast już tak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama