Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 05:35
Reklama

Znowu księża, znowu Sosnowiec, znowu afera.

Jeden były ksiądz i dwóch czynnych zostało zatrzymanych przez policję. Jeden z nich został już aresztowany. Są zarzuty Kuria deklaruje pomoc pokrzywdzonym

„Kuria Diecezjalna, każdorazowo w przypadku uzyskania wiedzy lub zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstw przez duchownego, podejmuje działania przewidziane polskim prawem, jak i prawem kanonicznym. Chcemy jednocześnie zapewnić Osoby skrzywdzone, że jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy, w tym: psychologicznej, psychoterapeutycznej i duchowej” – takim zaczyna się oświadczenie Kościoła z Sosnowca.

Jest to reakcja na kolejną aferę w tej diecezji.

Trzech zatrzymanych. Kim są? Wyjaśnia rzecznik kurii

Policja na polecenie prokuratury zatrzymała trzech mężczyzn w wieku 56, 63 i 67 lat. Jeden jest byłym księdzem, dwóch pozostałych to nadal duchowni sosnowieckiej diecezji. 

Jeden został zatrzymany. Dwóm mężczyznom przedstawiono 11 zarzutów – to czynni księża. Były duchowny jest oskarżony o oszustwa.

Ks. Przemysław Lech, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, wyjaśnia, że jeden z księży już we wrześniu 2023 r. otrzymał zakaz jakiejkolwiek publicznej posługi duszpasterskiej, zakaz kontaktu z młodzieżą i dziećmi oraz został usunięty z parafii. Stało się tak po zgłoszeniu „potencjalnego czynu zabronionego”, o czym dowiedział się biskup.

Drugi ksiądz 2 października tego roku został zawieszony w pełnieniu obowiązków proboszcza, ma zakaz publicznego sprawowania sakramentów oraz zakaz kontaktu z dziećmi.

Trzeci jeszcze w 2019 r. został przeniesiony do stanu świeckiego.

„Środki zapobiegawcze obowiązują do czasu wyjaśnienia zarzutów ciążących na obu duchownych. Kuria Diecezjalna deklaruje pełną otwartość i współpracę z organami prowadzącymi postępowania” – podkreśla rzecznik.

Zbadają zgłoszone przypadki wykorzystywania seksualnego

Biskup sosnowiecki Artur Ważny już w czerwcu zainicjował działania komisji, których celem jest zbadanie wszelkich potencjalnych nieprawidłowości, do których mogło dochodzić na przestrzeni ostatnich lat w diecezji. 

„Jednym z zadań komisji będzie także zbadanie wszystkich zgłoszonych przypadków wykorzystania seksualnego od momentu powstania diecezji sosnowieckiej, czyli od 1992 r.” – dodaje rzecznik w oświadczeniu.

Afera goni aferę. Jest już jeden wyrok sądowy

Sosnowiecki Kościół ma poważne kłopoty i co chwila jest o nim głośno. Zawsze z powody afery z seksem w tle. 

Niemal równo rok temu papież odwołał z zajmowanej funkcji bp. Grzegorza Kaszaka. Stało się po głośnym skandalu w Dąbrowie Górniczej, gdy w mieszkaniu jednego z księży na plebani urządzono narkotyczno-gejowską orgię. W jej trakcie zasłabł młody mężczyzna, a duchowny nie chciał wpuścić do pomieszczenia wezwanych ratowników. Ksiądz z Dąbrowy Górniczej w kwietniu tego roku został skazany na pół roku więzienia.

W 2023 roku ksiądz z Sosnowca zabił diakona, a następnie popełnił samobójstwo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Czy do wyświetlenia komentarza koniecznie należy podać pełne dane osobowe?Data dodania komentarza: 12.05.2025, 11:14Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie członkowie i działacze P.O. nie wykazują żadnej inicjatywy reklamowej aby zachęcić do głosowania w wyborach prezydenckich na swojego kandydata. Przedstawiciele innych ugrupowań wywieszają banery, plakaty (PIS), Hołownia. Czy zamierzacie płakać po przegranej albo śpiewać nic się nie stało. Ważne żebym ja zachował fotel posła.Data dodania komentarza: 12.05.2025, 08:46Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: ddzzzzzzTreść komentarza: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzData dodania komentarza: 11.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Kadrowe zmiany w 8 FOW T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama