Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 lipca 2026 01:04
Reklama

Czas karać polityków za kłamstwa. Co na to posłowie?

Sygnał do tego, żeby zacząć o tym w Polsce rozmawiać, dała w Sejmie posłanka KO Barbara Grygorcewicz. Powołała się na przepisy, jakie chce wprowadzić Walia.

– W Walii planuje się wprowadzenie przepisów mających na celu karanie polityków za świadome kłamanie w trakcie wystąpień publicznych. W Polsce również zmagamy się z problemem spadającego zaufania społecznego. Dlatego uważam, że legislacja, która przewiduje kary za kłamstwo polityków w debacie publicznej, może być skutecznym sposobem na przeciwdziałanie temu niepokojącemu trendowi – mówiła.

Obywatel pozwał Wałęsę. Domagał się spełnienia obietnicy wyborczej

Walijczycy chcą, żeby ich przepisy były gotowe przed wyborami w 2026 roku. W myśl pierwszych propozycji, jeżeli polityk świadomie powie nieprawdę, to będzie miał 14 dni na wycofanie się z tego. Jeżeli tego nie zrobi, mógłby stracić na cztery lata prawo wykonywania funkcji. Ale to byłaby już decyzja sądu.

– Jestem za podobnym rozwiązaniem w Polsce wobec polityków i dziennikarzy" – już latem na portalu X komentował sprawę Radosław Sikorski, szef MSZ.

I nie był to pierwszy tego typu głos, bo już wcześniej się pojawiały podobne. Głośna przed laty była sprawa Lecha Wałęsy. Może nie dotyczyła kłamstwa, ale obietnicy wyborczej.

Ćwierć wieku temu jeden z obywateli chciał pozwać Lecha Wałęsy za to, że w 1990 roku obiecał w kampanii wyborczej, że wypłaci każdemu Polakowi 100 milinów starych złotych. Kary dla byłego prezydenta nie było, bo w 1996 r. Sąd Najwyższy uznał, że „nie jest dopuszczalne dochodzenie na drodze sądowej spełnienia obietnic wyborczych”.

Kilka lat temu za kłamstwa chciał karać polityków Komitet Obrony Demokracji. Proponował wpisanie do Kodeksu Karnego przepisu o 3 latach więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który „świadomie przekazuje nieprawdziwe informacje wprowadzające opinię publiczną w błąd”.

Poseł i adwokat doradza ostrożność. Ma argument

Czy przepisy takie jak walijskie mają szanse wejść w życie w Polsce? Jeżeli tak, to na pewno nie szybko, a droga do tego będzie bardzo wyboista.

– Czasami można łatwo stwierdzić, że coś jest ewidentnym kłamstwem. Czasami jednak granica między kłamstwem a oceną faktów jest płynna, więc nadużywanie takich przepisów przez sądy mogłoby pozwalać im na łatwe eliminowanie polityków z życia publicznego – powiedział „Rzeczpospolitej” poseł PiS i adwokat Bartosz Kownacki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama