Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 marca 2026 05:23
Reklama

Zlikwidują szpitale powiatowe? Powstaje już plan zmian

Powiatowe Centra Zdrowia. Tak będą mogły być przekształcane szpitale powiatowe. PCZ-ty odciążą je w przypadkach, które nie wymagają leżenia na oddziałach.

Powiatowe Centra Zdrowia będą mogły tworzyć starostwa, które odpowiadają za szpitale w powiatach. Powstaną – jeśli zgodzą się na to samorządy – żeby odciążyć finansowo szpitale powiatowe.

Najpierw mapa świadczeń zdrowotnych dla powiatów

System placówek szpitalnych w danym powiecie lub regionie będzie jednak musiał być zgodny z mapami świadczeń zdrowotnych. A te…

– …będą uwzględniały realne potrzeby pacjentów na danym terenie w podstawowym zakresie działalności szpitali, czyli chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i intensywnej terapii – wyjaśnia cytowany przez Portal Samorządowy prof. Krystian Wita z ministerialnego zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia

Takie mapy świadczeń zdrowotnych mają być gotowe do kwietnia 2025 roku. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że najważniejsze zmiany przewidziane w ustawie reformującej szpitale zostaną wprowadzone 1 stycznia 2026 r.

Wśród samorządowców mogą grać lokalne ambicje

Planowane zmiany będą dobrowolne. To podstawowy warunek. A to oznacza, że nie będą łatwe, bo wymagają od samorządowców odwagi.

– Są ambicje lokalnych polityków, którzy – bez względu na rzeczywiste potrzeby mieszkańców powiatu nie będą chcieli rezygnować np. z dwóch oddziałów na rzecz innego powiatu, mimo że taka zmiana byłaby jak najbardziej racjonalna. I ze względów medycznych, i ekonomicznych – uważa cytowany przez serwis Marek Augustyn, wiceprezes NFZ.

Co na to Związek Powiatów Polskich? 

Otóż nowe rozwiązanie… Wszystkich bardzo interesuje, ale wciąż niewiele o nim wiemy – przedstawiła punkt widzenia ZPP Bernadeta Skóbel, radca prawny związku, cytowana przez serwis. 

I dopytała: Chcielibyśmy wiedzieć, jakie są założenia tego nowego produktu? I czy PCZ nie doprowadzi do sytuacji, w której będziemy mieli kolejną „zapchaj dziurę” w systemie, czyli miejsc, do których będą odsyłani pacjenci np. z przychodni podstawowej opieki lub poradni specjalistycznych, żeby zostali szybciej zdiagnozowani. 

Odpowiedź na pytania powiatów jest po stronie Ministerstwa Zdrowia. Bez współpracy planowana zmiana z pewnością nie zakończy się sukcesem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama