Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 grudnia 2025 11:38
Reklama
Reklama
Reklama

Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy

Przybywa ognisk wścieklizny. Początkowo były to tylko dzikie zwierzęta. Ale to się zmieniło. Główny lekarz weterynarii przypomina o szczepieniu psów.

Główny lekarz weterynarii raportuje, że jak na razie chorobę wykryto na terenie wschodnich województw: podkarpackiego i lubelskiego. Do niedawna wścieklizna dotykała dzikie zwierzęta.

„Ognisko wścieklizny nr 14 stwierdzono u lisa (...) Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 4,5 km od granicy z Ukrainą” – to jeden z przykładów wyliczanych przez GLW.

A na liście są kolejne lisy i jenot.

Do dzikich zwierząt dołączyli pies i krowa

Teraz sprawa staje się jednak poważniejsza. Dorota Grabowska, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego, podała, że tylko w tym regionie w tym roku namierzono 20 ognisk wścieklizny. Ostatnio wykryto kolejne. 

– Po raz pierwszy choroba wystąpiła u psa. Wcześniejsze przypadki to w większości lisy oraz jenoty i koty – poinformowała Grabowska.

To nie wszystko, bo chorobę wykryto także u krowy, która była w stadzie liczącym ponad 50 sztuk. Zwierzę padło, a pobrane próbki wykazały wściekliznę.

Posypią się mandaty za brak szczepienia

Ta sytuacja oznacza, że na tych terenach policja oraz inspekcja weterynaryjna będzie kontrolować i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów. 

Główny lekarz weterynarii przypomina, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

„Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia” – uczula.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama