Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 marca 2026 22:55
Reklama

Już nie zapalisz, gdzie chcesz. E-papierosy tak jak normalne

Jest unijna zgoda na wprowadzenie ostrych przepisów dla użytkowników e-papierosów. Będą mieli kłopot z „puszczaniem dyma” w każdym miejscu.

– Ostatnio byłem w galerii handlowej. W oczy rzucił mi się mężczyzna wydychający kłęby dymu. Domyśliłem się, że to e-papieros, bo przecież tradycyjnych nie można używać w takich miejscach – opowiada pan Sebastian.

I dodaje, że był tą sytuacją zdziwiony. – Sądziłem, że galerii nie można palić także e-papierosów.

Z tym jednak bywa różnie. Są urzędy, szkoły, restauracje, które wywieszają kartki zakazujące używania także elektronicznych wyrobów tytoniowych. Ale nie jest to powszechne, a polskie prawo takich rzeczy nie zakazuje wszędzie. Teraz ma się to zmienić.

Na placu zabaw, w restauracji i nie tylko

Zaznaczmy jednak, że do wprowadzenia odgórnego zakazu jeszcze daleka droga. Jednak krok w tę stronę właśnie został wykonany. Ministrowie zdrowia krajów UE przyjęli nowe zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu. W tym gronie jest także Polska, która w pełni poparła przedstawione rozwiązania.

Polska Agencja Informacyjna tłumaczy, że zakaz używania e-papierosów ma być identyczny jak ten dotyczący papierosów tradycyjnych. Zakaz ma objąć „wyznaczone miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone”.

„Powinny one obejmować publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne podobne przestrzenie zewnętrzne” – zapisano w przyjętym dokumencie.

Na liście są także np. dachy, balkony, werandy lub tarasy barów czy restauracji.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przypomina, że na razie polskie prawo zakazuje używania e-papierosów m.in. na przystankach komunikacji publicznej czy w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci.

Polska pracuje też nad własnym rozwiązaniem

Pod koniec października w Sejmie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny ogłosił: „Jest gotowy projekt zakazu e-papierosów jednorazowych, który jest daleko idący i radykalny. Zakłada również eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę”.

Nie podał jednak daty wejścia tych przepisów w życie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama