Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 9 maja 2025 03:48
Reklama

Agresywny pacjent zabił ratownika medycznego.

„Żądamy natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania agresji wobec ratowników medycznych”. Tak zareagowali ratownicy na zabójstwo swojego kolegi.

W niedzielę 26 stycznia wspólne oświadczenie w sprawie tragedii wydali ministra zdrowia i minister spraw wewnętrznych.

„Wszelkie akty agresji wobec osób ratujących życie są absolutnie niedopuszczalne i zasługują na potępienie” – czytamy.

Mężczyzna potrzebował pomocy. Zaatakował ratowników

Do tej tragedii doszło w sobotę 25 stycznia w Siedlcach. 57-letni mężczyzna wezwał karetkę pogotowia. Potrzebował pomocy, bo miał rany głowy. 

Ratownicy, którzy do niego przyjechali, stwierdzili, że wymaga on zabiegu chirurgicznego. Nagle 57-latek chwycił dwa noże i dźgnął 62-letniego ratownika w okolice klatki piersiowej. Został przewieziony do szpitala. Tam niestety z powodu odniesionych ran zmarł.

Drugiego z ratowników ranił w nadgarstek. Ten jednak obezwładnił agresywnego pacjenta i wezwał pomoc. 

Policjanci zatrzymali mężczyznę. Był pijany. Jak podała policja – miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu

Prokuratura czeka na zgodę lekarza

Śledztwo w sprawie zabójstwa ratownika medycznego „w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie” Prokuratura Rejonowa w Siedlcach rozpoczęła w niedzielę 26 stycznia. Jej rzeczniczka – prok. Krystyna Gołąbek – poinformowała, że mężczyzna, który zaatakował ratownika, przebywa w szpitalu z poważnymi obrażeniami głowy pod dozorem policji. 

Przesłuchanie go oraz przedstawienie zarzutu będą możliwe dopiero po wyrażeniu zgody przez lekarzy. „Obecnie w tej sprawie wykonywane są inne czynności procesowe zmierzające do ustalenia  okoliczności zdarzenia” – czytamy w komunikacie.. 

Reakcja ratowników medycznych

Na śmierć swojego kolegi zareagował Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych. W liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny oraz do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara żąda „natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania narastającej agresji wobec ratowników medycznych”. 

OZZRM zaproponował zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu podczas interwencji oraz zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.

Ratownicy chcą również szkoleń z zakresu radzenia sobie z agresją oraz zapewnienia wsparcia psychologicznego dla ofiar agresji oraz wsparcia psychologicznego dla ratowników medycznych w miejscu pracy. 

Reakcja rządu

Dzień po tragedii wspólne oświadczenie wydali ministra zdrowia i minister spraw wewnętrznych.

„(…) Wyrażamy nasze najwyższe uznanie dla pracy ratowników medycznych, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie niosąc pomoc poszkodowanym. Wszelkie akty agresji wobec osób ratujących życie są absolutnie niedopuszczalne i zasługują na potępienie” – czytamy.

Ministrowie zadeklarowali „podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom”. W tym celu miedzy innymi:

„Zintensyfikujemy współpracę z organami ścigania w celu szybkiego i skutecznego pociągania sprawców do odpowiedzialności za przemoc i akty agresji wobec ratowników medycznych”.

„Dokonamy przeglądu przepisów prawnych dotyczących ochrony pracowników medycznych, aby zagwarantować bardziej efektywne i odstraszające sankcje wobec agresorów”.

„Wdrożymy dodatkowe szkolenia dla personelu medycznego w zakresie bezpieczeństwa oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia”.

„Nie ma i nie będzie zgody na przemoc wobec osób, które oddają swoje życie służbie innym. Wszyscy wspólnie musimy zadbać o to, by ratownicy medyczni mogli wykonywać swoją pracę w warunkach bezpieczeństwa i szacunku” – tak kończą swoje oświadczenie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama