Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 grudnia 2025 08:50
Reklama
Reklama

PE zatwierdził nowy skład Komisji Europejskiej

  • 28.11.2024 14:05
  • Autor: EuroPAP News
PE zatwierdził nowy skład Komisji Europejskiej

Nowa Komisja Europejska w pełnym składzie; fot. EC - Audiovisual Service

 

Parlament Europejski na posiedzeniu w środę w Strasburgu przegłosował skład nowej Komisji Europejskiej, na której czele ponownie stanie Niemka Ursula von der Leyen. Za głosowało 370 europosłów, 282 było przeciw, 36 wstrzymało się od głosu.

 

Do zatwierdzenia nowej KE wystarczyła zwykła większość głosów. Skład Komisji Europejskiej poparła większość europosłów z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), z której wywodzi się vo der Leyen. Przeciw byli Hiszpanie z należącej do EPL Partii Ludowej. Polacy z EPL - europosłowie PO i PSL - byli za. KE poparło też trzech polskich europosłów z Lewicy. Europosłowie PiS należący do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) zagłosowali przeciw, natomiast Włosi z tej frakcji, reprezentujący partię Bracia Włosi premierki Giorgi Meloni, byli "za".

Nowej Komisji udzieliła poparcia znacząca większość socjaldemokratów - 24 spośród 136 należących do tej grupy deputowanych głosowało przeciwko, 19 wstrzymało się od głosu. Także liberałowie głosowali za, nikt spośród nich nie był przeciw, sześciu wstrzymało się od głosu. Te grupy, łącznie z EPL, mają utrzymać w tej kadencji większościową koalicję.

Przeciwko składowi Komisji głosowała cała skrajnie prawicowa grupa Patriotów dla Europy, która powstała po wyborach europejskich przez premiera Węgier Viktora Orbana. Przeciwko głosowali też deputowani ze skrajnie prawicowej Europy Suwerennych Narodów. Na "nie" byli również europosłowie z Konfederacji.

Jednoznacznego stanowiska nie mieli z kolei Zieloni - "za" było 27 spośrod 53 europosłów należących do tej grupy.

By KE mogła rozpocząć prace 1 grudnia, musi ją zaakceptować jeszcze Rada Europejska.

W skład Komisji Europejskiej - organu władzy wykonawczej Unii Europejskiej, który jako jedyna instytucja unijna ma inicjatywę ustawodawczą - wchodzi reprezentant z każdego kraju członkowskiego.

Środowe głosowanie kończy proces wyłaniania nowego kolegium w Parlamencie Europejskim, którego skład został odnowiony w efekcie wyborów europejskich w czerwcu.

W następnym kroku nową KE będzie musiała zaakceptować Rada Europejska, a więc szefowie państw i rządów. Wymagana jest większość kwalifikowana, a więc głosy "za" musi oddać 15 krajów. Będzie to więc raczej formalność.

Prezentując skład swojej KE w debacie w Strasburgu von der Leyen zapowiedziała, że będzie trzymać się Europejskiego Zielonego Ładu, ale też wesprze europejski przemysł motoryzacyjny, który jest "dumą Europy". Zadeklarowała, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego mandatu KE przedstawi strategię na rzecz czystego przemysłu. W tym czasie KE pokaże także plan dotyczący finansowania europejskiej obronności.

Link Kanoniczny: https://europapnews.pap.pl/pe-zatwierdzil-nowy-sklad-komisji-europejskiej

Źródło informacji: EuroPAP News

Materiał partnera


zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama