Nużyca - objawy, które możesz zaobserwować
Objawy nużycy nie zawsze występują. Należy wspomnieć, że nużyca w większości przypadków przebiega bezobjawowo, czyli mimo pasożytujących w skórze roztoczy może nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy jest ich bardzo dużo, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością, alergią lub skórą łojotokową, może powodować zauważalne objawy.
Do typowych objawów nużycy należą:
występowanie grudek i krostek,
zmiany rumieniowe,
nadmierne rogowacenie, łuszczenie oraz świąd skóry.

Nużeniec może również przyczynić się do rozwoju zaskórników. Wszystkie te zmiany pojawiają się, głównie na skórze twarzy i powiek. Czasami również na szyi, karku, małżowinach usznych. Łatwo pomylić symptomy nużycy z trądzikiem różowatym lub pospolitym, ponieważ objawy tych chorób się pokrywają. Bywa również, że to zakażenie nużeńcem wpływa na rozwój trądziku różowatego lub łojotokowego zapalenia skóry i nasila te schorzenia.
Gdy nużeniec rozwija się na powiece, możemy mieć do czynienia z demodekozą oczną, jest to innymi słowy nużyca oka. Wówczas możemy zaobserwować zaczerwienienie spojówek i powiek, suchość oczu, uczucie piasku pod powiekami, złuszczanie naskórka powiek, nadmierna wrażliwość na światło, złogi na brzegach powiek, łzawienie, pieczenie i świąd oczu, a także wypadanie rzęs i brwi. Niekiedy w skutek zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, może rozwijać się wtórne zapalenie brzegów powiek.
Istotne jest również to, że liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Dzieci i młodzież rzadko doświadczają zachorowania na nużycę. A najczęściej na demodekozę cierpią osoby po 70. roku życia.
Objawy nużycy według ich lokalizacji
Twarz | Oczy i powieki | Linia włosów i skóra głowy |
· zaskórniki, · grudki, krostki, · łuszczenie, · świąd, · rozszerzone naczynka, · ropne wypryski, · łuszczenie, · rumień. | · suchość oka, · zaczerwienienie, · wypadanie rzęs i brwi, · łzawienie, · świąd powiek, · opuchnięte powieki, · nadwrażliwość na światło. | · wypadanie włosów, · łysienie, · świąd, · łojotok, · rogowacenie naskórka, · grudki i krostki |
Skąd nużyca u człowieka?
Nużyca u człowieka powodowana jest przez zakażenie nużeńcem ludzkim (łac. Demodex folliculorum) lub nużeńcem krótkim (łac. Demodex brevis). Oba te gatunki są obłe, a różnią się od siebie przede wszystkim długością. Zarażenie wspomnianym roztoczem może nastąpić na dwa sposoby. Po pierwsze przez kontakt z osobą chorą. Może on być bezpośredni np. podanie dłoni, albo pośredni – poprzez przedmioty, których używała osoba zarażona (m.in. ubrania, ręczniki, pościel, przybory kosmetyczne, grzebień, okulary słoneczne, a nawet mikroskop). Do zarażenia może dojść również podczas korzystania z usług kosmetyczki lub fryzjera. Drugim, potencjalnym źródłem zakażenia nużeńcem jest kurz.
Pamiętajmy, że wiele osób przechodzi nużycę bezobjawowo, dlatego właśnie zarażenie nużeńcem jest bardzo powszechne i w związku z tym koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią profilaktykę.
Nużyca – leczenie, jak wygląda i na czym polega?
Do leczenia nużycy stosowane są m.in. takie medykamenty jak:
- 1-2% maść rtęciowa,
- 2% maść erytromycynowa,
- 4% Pilocarpina,
- 2% żel metronidazolowy,
- maść siarkowa,
- 10% roztwór m-etylookrotonotoluidyny.
Te specyfiki dobierane są indywidualnie przez lekarza, a cała terapia może trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy. Czasami w celu pozbycia się pasożyta stosuje się jego mechaniczne usuwanie. W warunkach domowych pozytywny efekt zwalczania zmian, wywołanych przez nużeńca, zapewnia np. olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego należy do najbardziej znanych, naturalnych sposobów na nużycę. Nużeńce są również wrażliwe na ekstrakt z aloesu i olejek z glistnika. Wskazane są też kwasy: azelainowy, salicylowy, glikolowy, a także tlenek cynku. Składniki te mają właściwościowi głęboko oczyszczające i złuszczające, ułatwiają więc walkę z nużycą. Wszystkie wyżej wymienione (a także inne) substancje pochodzenia naturalnego, wchodzą w skład dermokosmetyków Odexim. Właśnie dlatego preparaty te są bardzo skuteczne w walce z nużycą – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków
W trakcie kuracji konieczne jest wzmożone dbanie o higienę osobistą. Warto przestrzegać także takich zaleceń jak:
- unikanie noszenia makijażu,
- stosowanie kąpieli z dodatkiem aloesu,
- używanie specjalistycznych kropli do oczu,
- zrezygnowanie z noszenia z soczewek kontaktowych.
Kosmetyki Odexim – skuteczna pielęgnacja skóry z nużycą

Zestaw dermokosmetyków Odexim składa się z czterech preparatów, które zapewniają, zakażonej nużeńcem cerze kompleksową pielęgnację, a ponadto wspierają leczenie nużycy. Dermokosmetyki Odexim te posiadają szerokie właściwości:
złuszczające, oczyszczające, przeciwłojotokowe,
antybakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze,
intensywnie nawilżające i regenerujące,
łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia i zmiany zapalne,
przyśpieszające gojenie i redukujące świąd.
Zestaw pozwala na pełną pielęgnację cery z nużycą, przez 24 godziny na dobę. Składa się z: płynu oczyszczającego, kremu na rano, kremu na dzień oraz pasty na noc.
Dzięki kosmetykom Odexim, które polecił mi dermatolog oraz zwiększonej dbałości o higienę, udało mi się uporać z nużycą. Preparaty Odexim są doskonałym uzupełnieniem dla kuracji antybiotykowej. Rewelacyjnie pielęgnują skórę. Już po kilku użyciach uporczywe swędzenie ustąpiło - mówi Pani Irena z Sosnowca
Zobacz inne kosmetyki do skóry z nużeńcem na Verdelove: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/nuzeniec/
Nużyca - podsumowanie
Wiemy już, czym jest nużyca, co jest jej przyczyną, jak wyglądają jej objawy oraz leczenie. Nie można jednak zapominać o profilaktyce. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka będzie również istotna w celu uniknięcia nawrotów choroby. W ramach zapobiegania zakażeniu należy dbać o staranną pielęgnację twarzy, a także stosować preparaty peelingujące, mające na celu usuwanie martwego naskórka. Należy też często prać ręczniki, zmieniać pościel, nie pożyczać przyborów kosmetycznych, grzebieni itp. Gdy zastosujemy się do tych zasad, zadbamy o staranną higienę oraz ogólny dobrostan organizmu, to mamy sporą szansę na uniknięcie zakażenia nużeńcem.
FAQ – pytania i odpowiedzi
1. Nużyca – jak ją zwalczyć skutecznie?
Najlepszym rozwiązaniem na nużycę jest działanie jak najbardziej kompleksowe. Oznacza to zarówno podjęcie leczenia pod okiem dermatologa, jak i stosowanie do codziennej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków, dedykowanych do skóry z nużycą, np. dermokosmetyków z serii Odexim. Te preparaty pozwolą w sposób wszechstronny zadbać o skórę, oczyścić ją, delikatnie złuszczyć i intensywnie nawilżyć. A także złagodzić uciążliwe objawy, m.in. swędzenie, zaczerwienienia czy wypryski.
2. Jakie objawy nużyca wywołuje najczęściej?
Można zauważyć przede wszystkim krostki, wągry oraz zaczerwienienia na skórze twarzy. Często zdarza się również łuszczenie, uporczywy świąd i wzmożone przetłuszczanie cery. U części pacjentów pojawiają się także objawy oczne.
3. Jak zapobiegać zakażeniu nużycą?
Po pierwsze nie wolno nikomu pożyczać osobistych przedmiotów, takich jak ręczniki, grzebienie i szczotki oraz akcesoria do makijażu. A zanim skorzystamy z usług fryzjerskich czy kosmetycznych, warto upewnić się, czy dany salon dba o staranną dezynfekcję i sterylizację narzędzi oraz wymianę ręczników.
Bibliografia
1. Kędzia B., Alkiewicz J., Han S. Znaczenie olejku drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne, „Postępy Fitoterapii”, 2/2000
2. Rusiecka-Ziółkowska J, Nokiel M, Fleischer M., Demodex – an old pathogen or a new one? “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 23(2), 2014
3. Sędzikowska A.,Demodekoza – patofizjologia, leczenie oraz ocena skuteczności terapii z zastosowaniem maści z metronidazolem oraz maści z tlenkiem rtęci, „Ophtha Therapy”, Vol. 1/Nr 2(2)/2014