Do czego służy wentylacja?
Każdy budynek użytkowy musi posiadać sprawną wentylację. Odpowiada ona za usuwanie z pomieszczeń zużytego powietrza i wprowadzanie świeżego. Chroni to budynek przed niszczeniem (np. zawilgoceniem) a użytkującym go osobom zapewnia zdrowe warunki do życia i pracy. Brak wentylacji oznaczałby oddychanie zanieczyszczonym, niezdrowym powietrzem.
W budynkach, w których przebywają ludzie, można stosować wentylację grawitacyjną, mechaniczną oraz klimatyzację (o ile pobiera powietrze z zewnątrz). Należy pamiętać, że budynek musi posiadać albo wentylację grawitacyjną albo mechaniczną, oferowaną np. na Ventido.pl. Nie można stosować ich jednocześnie, bowiem ich działanie oparte jest na zupełnie różnych, wykluczających się wzajemnie zasadach.
Wentylacja w przepisach prawa
Miejsca pracy, jak biura, muszą posiadać sprawną wentylację, wynikającą z potrzeb użytkowych pomieszczeń i ich funkcji. Ich działanie musi też zapewnić utrzymanie bilansu ciepła i właściwej wilgotności. Regulują to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz niektóre polskie normy.
Zgodnie z przepisami wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna musi być zapewniona w miejscach: przeznaczonych na pobytu ludzi, bez otwieranych okien oraz w tych, gdzie należy uwzględnić zdrowie i bezpieczeństwo, poprzez wymianę powietrza. W budynkach wysokich i wysokościowych natomiast, gdzie nie można zapewnić odpowiednich warunków wentylacją grawitacyjną, należy zamontować wentylację mechaniczną.
Wady wentylacji grawitacyjnej
Ten system wymiany powietrza działa w oparciu o różnicę temperatur i wytworzonych ciśnień. Aby zużyte powietrze zostało wyparte z budynku, potrzebny jest nieprzerwany dostęp chłodnego powietrza z dworu, co możliwie jest tylko zimą. W efekcie dochodzi do wychładzania pomieszczeń, marznięcia kadry oraz generowania strat ciepła (co dodatkowo podnosi rachunki za ogrzewanie).
Jednak ze względu na smog i chłód wiele osób zatyka kratki od wentylacji grawitacyjnej lub blokuje działanie nawiewników okiennych. W efekcie więc zatrudniona kadra oddycha zużytym powietrzem, wysyconym wilgocią i dwutlenkiem węgla. Latem dla odmiany – wentylacja grawitacyjna zupełnie nie działa, ze względu na brak odpowiedniej różnicy temperatur na dworze i w budynku.
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest lepsza?
W przypadku wentylacji mechanicznej, ruch powietrza wymuszony jest pracą wentylatorów zasilanych prądem. Ich moc można kontrolować – zwiększać i zmniejszać, w zależności od potrzeb (ilości ludzi, wielkości pomieszczeń). Taki system eliminuje powstawanie przewiewów i przeciągów a temperatura w pomieszczeniach rozkłada się równomiernej, niż przy wentylacji grawitacyjnej.
Najlepszym z rozwiązań do biur jest system rekuperacji, z który oferuje Ventido.pl. Oprócz sprawnej wymieniany powietrza, dodatkowo jest ono oczyszczone na filtrach i wstępnie ogrzane ciepłem, odebranym ze strumienia opuszczającego budynek. Za tą dogodność odpowiada rekuperator, który sprzedaje np. hurtownia rekuperacji Szczecin.
Co zyskują pracownicy biura dzięki rekuperacji?
Dzięki rekuperacji w biurze panuje odpowiednia temperatura. Raz wygenerowane ciepło wraca bowiem do obiegu bez większych strat. Z pomieszczeń regularnie jest też odprowadzana wilgoć, dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia. Nie ma przeciągów i nikt nie musi marznąć, mając stanowisko pracy bliżej okna. Okna muszą być bowiem zamknięte, aby system działał prawidłowo.
Dodatkowo dzięki filtrom w systemie rekuperacji, powietrze pozbawione jest patogenów, pyłów i innych zanieczyszczeń. A to z kolei ogranicza liczbę infekcji czy podrażnień gardła u pracowników. Odpowiedni mikroklimat sprzyja bowiem ich zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dla pracodawcy z kolei, rekuperacja przynosi realne oszczędności oraz zadowolenie zatrudnionej w biurze kadry.