Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 11 czerwca 2026 13:44
Reklama
Reklama

Innowacje w rolnictwie

Innowacja w gospodarstwie rolnym to każda wprowadzona zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt bądź usługę. Innowacją może być wprowadzenie nowej metody produkcji, otwarcie nowego rynku zbytu, zdobycie nowego źródła surowców, jak również wprowadzenie nowego sposobu organizacji pracy czy nowej metody marketingowej, która pozwoli na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
  • 23.11.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Innowacje w rolnictwie

 

Innowacje w rolnictwie wpływają na poprawę efektywności gospodarowania oraz na wzrost konkurencyjności gospodarstw rolnych. Pomagają chronić środowisko np. przez możliwość zmniejszenia ilości stosowanych nawozów czy oszczędzać wodę, która jest zużywana na produkcję rolniczą. Dzięki nim możliwe jest zmierzenie się z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatu, rosnące wymagania konsumentów co do jakości żywności, potrzeba ochrony roślin przez pojawiającymi się nowymi patogenami. Warunkiem skutecznego wdrożenia do praktyki nowych rozwiązań jest ścisła współpraca wszystkich podmiotów działających w rolnictwie i na rzecz tego sektora, w tym jednostek naukowych.

Przykłady konkretnych rozwiązań dla rolnictwa, nad którymi pracują naukowcy można zobaczyć w filmie, który znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/9E3u1KPDCJU

Dobrze funkcjonujący system wiedzy i innowacji w dziedzinie rolnictwa powinien zapewniać przepływ wiedzy między jego podmiotami, odpowiadając na rosnące potrzeby rolników w zakresie informacji. System ten obejmuje nie tylko rolnictwo, lecz także inne działania na obszarach wiejskich związane z krajobrazem, środowiskiem, klimatem, różnorodnością biologiczną oraz systemami żywnościowymi i nieżywnościowymi.

System transferu wiedzy i innowacji opiera się na sieci publicznych doradców rolniczych. Tworzy ją 16 wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. System uzupełniają przedstawiciele izb rolniczych oraz prywatni doradcy rolniczy. Zaplecze naukowo-badawcze dla sektora tworzą instytuty badawcze, szkoły wyższe czy instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano szereg działań, które ułatwiają dostarczenie innowacyjnych rozwiązań do gospodarstw rolnych oraz efektywne ich wdrożenie. Wśród nich są działania z zakresu doskonalenia zawodowego rolników, w tym kompleksowe doradztwo rolnicze oraz szkolenia upowszechniające innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki, które zostały już przetestowane i są możliwe do stosowania w produkcji rolnej lub w przetwórstwie rolno-spożywczym.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano również działania demonstracyjne. W ramach tej interwencji przepływ wiedzy i informacji w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych możliwy będzie dzięki wizytom w gospodarstwach demonstracyjnych oraz w wyniku rozwoju bazy gospodarstw demonstracyjnych.

Dodatkowo wspierane będzie powstawanie innowacji oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na poziomie gospodarstwa rolnego w ramach Grup Operacyjnych EPI, w których skład wchodzą m.in. rolnicy, przedsiębiorcy, jednostki naukowe czy podmioty doradcze. Celem funkcjonowania Grup Operacyjnych EPI jest realizacja takich przedsięwzięć, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, przyczyniają się do optymalizacji produkcji i poprawy konkurencyjności oraz ukierunkowane są na badania naukowe, technologię i cyfryzację.

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, lipiec 2021 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • Zrozumieć innowacje w rolnictwie, Projekt opracowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, 2017 r.

  • fot. https://pl.dreamstime.com


 


 

Logo ue


 


 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.


 

Materiał Partnera


Temperatura: 19°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama