Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 9 maja 2025 06:30
Reklama

Wypadek w drodze do pracy

Często mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach”. I jest niestety to prawda. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć gdzie i kiedy do niech dojdzie, bowiem są dziełem przypadku. Niejednej osobie przydarzył się też wypadek w drodze do pracy (na przykład złamanie nogi), który spowodował stałą lub czasową niezdolność do jej wykonywania. Co wtedy?
  • 17.09.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wypadek w drodze do pracy

Co oznacza wypadek w drodze do pracy?

Definicja wypadku została jasno sprecyzowana w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podaje ona, że wypadek w drodze do pracy to nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną a które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania pracy (a dokładnie – każdej działalności, stanowiącej tytuł ubezpieczenia społecznego).

Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek związany z drogą do pracy, trzeba pamiętać, by była ona jak najkrótsza lub najdogodniejsza (np. ze względów komunikacyjnych). Najlepiej także, żeby nie została przerwana. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przerwanie drogi jest uzasadnione życiowo i nie zostają przekroczone granice tej potrzeby.

Jak zdefiniować drogę do pracy?

Aby móc stwierdzić, że zaistniał wypadek w drodze do pracy, konieczne jest zdefiniowanie, co uznaje się za tą drogę. W najprostszym znaczeniu jest to oczywiście trasa, która przebiega pomiędzy miejscem wykonywania pracy a miejscem zamieszkania. Jednak to nie koniec. Wszak wypadek może przytrafić się także w drodze do domu a nie każdy przecież udaje się do niego od razu po pracy.

Dlatego ustawodawca uznał, że droga do/z pracy to droga z jednego miejsca do drugiego, w którym znajduje się na przykład miejsce innego zatrudnienia lub prowadzonej działalności (dającej tytuł ubezpieczenia). Może nią być także miejsce wykonywania zadań społecznych, spożywania posiłków czy odbywania nauki. Pojęcie drogi do domu jest więc dość szerokie.

Co zrobić, gdy przytrafi nam się wspomniany wypadek?

Jeśli przytrafi nam się wypadek na trasie pomiędzy miejscem pracy a domem, musimy niezwłocznie powiadomić o tym pracodawcę. Należy to zrobić, jak tylko będziemy do tego zdolni. Po stronie pracodawcy leży sporządzenie karty wypadku, która zostanie uzupełniona na podstawie złożonego przez nas oświadczenia. Zawarte w niej mogą być także informacje od świadków.

Pamiętajmy, że naszemu pracodawcy powinniśmy dostarczyć pełną dokumentację medyczną, która potwierdzi uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem. Ewentualnie, jeśli doszło do kolizji na drodze, niezbędne będzie zaświadczenie od policji. Dokumenty, które dostarczymy, będą podstawą naszych roszczeń. To na ich podstawie pracodawca oceni, czy przysługuje nam wypłata świadczeń.

Świadczenie za wypadek w drodze do pracy

Może się zdarzyć, że pracodawca nie uzna zdarzenia, jako wypadku w drodze do pracy. W takiej sytuacji pozostaje nam udać się do sądu i dochodzić w nim swoich praw. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie przez niego uznane, przez 33 dni będzie wypłacać nam świadczenie równe 100% naszego wynagrodzenia, po czym na pół roku wypłatę świadczenia przejmie ZUS (w postaci zasiłku chorobowego).

Jeśli i po tym czasie stan naszego zdrowia nie ulegnie poprawie na tyle, abyśmy mogli wrócić do pracy, możemy starać się o zasiłek rehabilitacyjny.

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy

Jeśli chcemy uzyskać dodatkową rekompensatę za zaistniały wypadek, musimy ustalić, kto za niego odpowiada. Możemy wtedy wystąpić z żądaniem zapłaty odszkodowania lub zwrotu kosztów, poniesionych w związku z powstałym uszczerbkiem na zdrowiu. Swoich roszczeń możemy dochodzić na drodze sądowej lub z polisy OC osoby, która spowodowała wypadek (o ile taką posiada).

O odszkodowanie możemy też starać się z naszego własnego ubezpieczenia NNW, jeśli je wcześniej wykupiliśmy. Ubezpieczyciel wypłaci nam wtedy świadczenie za każdy procent trwałego uszczerbku na naszym zdrowiu. Musimy jednak mieć świadomość, że jeśli do wypadku dojdzie z naszej winy, nasze roszczenie nie zostanie uznane przez ubezpieczyciela.

Materiał zewnętrzny


pochmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama