Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 kwietnia 2026 20:16
Reklama

Jak można ciąć aluminium?

Cięcie metali miękkich tj. aluminium od zawsze nastręcza nieco trudności. W tym przypadku istotna jest nie tylko zdolność precyzyjnego prowadzenia narzędzia tnącego, ale również dobór sprzętu i jego jakość. Czym zatem ciąć aluminium, aby uzyskać odpowiedni efekt?
  • 30.12.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak można ciąć aluminium?

Cechy aluminium

Metal ten charakteryzuje się dużą plastycznością oraz niską wagą. Jest również świetnym przewodnikiem prądu elektrycznego, a także wykazuje wysoką odporność na matowienie. Ponadto można go z powodzeniem poddać powtórnemu przetworzeniu. Z uwagi na to aluminium znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym, samochodowym, stoczniowym, w budownictwie, a nawet w produkcji puszek oraz kabli.

Pomimo dużej plastyczności, cięcie aluminium jest procesem dość trudnym i wymagającym. Aby go ułatwić, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia lub zlecić cięcie profili aluminiowych profesjonalistom.

 

Sposoby cięcia aluminium

Cięcie tego metalu można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od grubości materiału, oczekiwanej jakości i dokładności cięcia, a także czasu obróbki oraz dostępności narzędzi i całkowitego kosztu procesu.

Do cięcia aluminium można zastosować narzędzia takie jak:

  • szlifierka kątowa
  • piła tarczowa
  • wyrzynarka
  • ukośnica
  • laser
  • plazma

Precyzyjne cięcie

W celu jak najbardziej dokładnego cięcia aluminium warto skorzystać z profesjonalnego tarczowego automatu tnącego, którym dysponuje m.in. MPC METAL Sp. z o.o. Urządzenie przeznaczone jest do cięcia profili oraz cięcia w pakietach. Dzięki temu materiał w ogóle się nie odkształca się pod bardzo wpływem wysokiej temperatury, ani nie dochodzi do utwardzania się metalu wzdłuż krawędzi cięcia. W prawidłowo wykonanym cięciu nie dochodzi do jakichkolwiek zmian metalurgicznych,  nie występują też strefy nagrzewania i nie wytwarzają się szkodliwe dla ludzkiego zdrowia gazy.

 

W zależności od potrzeb można się zdecydować na jedną z wielu metod cięcia aluminium. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama