Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 grudnia 2025 03:20
Reklama
Reklama

Jeśli nagrobek, to może jednak niesztampowy?

Polskie cmentarze to podwójnie smutny widok. Nie tylko dlatego, że gromadzą prochy ludzi zmarłych i są miejscem smutnych pożegnań na zawsze. Także dlatego, że dla naszych zmarłych mamy współcześnie bardzo niewiele miejsca i ściskamy ich jak śledzie w beczce, dlatego wreszcie, że przeważająca większość nagrobków to tania sztampa.
  • 22.10.2018 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jeśli nagrobek, to może jednak niesztampowy?

Lastryko i kuchenne blaty

Jesteśmy uważani w Europie za naród, który o kult zmarłych dba, może nawet nieco przesadnie. Z drugiej jednak strony nie zadajemy sobie zbyt wiele trudu, by wystawiać im naprawdę estetyczne, jeśli nie piękne nagrobki. Najczęściej odwiedzamy zakład kamieniarski położony tuż obok danego cmentarza i wybieramy coś z ekspozycji. Nic więc dziwnego, że na cmentarzach dominują nagrobki bardzo do siebie podobne, nijakie, z taniej, seryjnej produkcji. Niektóre z nich kojarzą się nieodparcie z blatami kuchennymi, podobieństwo aż rzuca się w oczy.

Kto chce, ten może zamówić piękny nagrobek

Zakłady kamieniarskie na taką przeważnie stawiają, choć są wyjątki, jak choćby Szołtun – Kamieniarstwo – http://www.pomniki.eu/ – gdzie można zamówić nagrobki wykonane na indywidualne zamówienie, niepowtarzalne, także zdobione rzeźbami. Okazuje się, że nawet ścisły minimalizm może dać niebanalny, ciekawy efekt, a grób najprostszy z prostych może się wyróżniać swoim pięknem. Dobry kamieniarz może wykonać coś „z klasą”, ale zależy to przede wszystkim od klienta – decyduje przecież to, czego ów sobie życzy.

Tymczasem nagrobek może przecież nawiązywać swoją formą do życia pochowanej pod nim osoby, do jej działalności, upodobań czy przekonań. Ich uwidocznienie to specyficzna forma szacunku, jaki możemy okazać osobie nieżyjącej, komuś przecież wciąż nam bliskiemu. Grób nie musi być też zdominowany przez motywy religijne – można je umiejętnie spleść z czymś charakterystycznym, jedynym w swoim rodzaju.  

Oczywiście prace na zamówienie są droższe i bardzo często to właśnie decyduje o naszym wyborze: najczęściej kupujemy naszym zmarłym to, na co nas stać. Niespecjalnie przejmujemy się też dodatkami. Jeśli rzeźba, to Chrystus, Matka Boska albo smętny anioł. Inskrypcje? Najczęściej spotkać można „Jezu ufam Tobie”. Mało kto zadaje sobie trudu, żeby wymyślić napis nietuzinkowy, inny niż wszystkie dookoła.

Małe jest piękne? Tak, ale nie na cmentarzu

Tak jest z grobami ziemnymi, ale te urnowe wyglądają jeszcze gorzej. Są to maleńkie pomniczki, stłoczone ściśle tak, że do niektórych nie da się podejść, nie depcząc po innych. I choć to małe nagrobki, a więc znacznie tańsze od tych na grobach ziemnych, to także najczęściej sztampa z taniego kamienia. Podobnie jest z kolumbariami – to już jakby meblościanki z urnami stojącymi na identycznych półkach z identycznymi tablicami.

Być może przesądza o tym podświadome przekonanie o tymczasowości grobów. Nie zakładamy raczej, że będą one trwały przez sto i więcej lat, a skoro tak, to nie silimy się na oryginalność, nie inwestujemy zbyt dużo: kiedyś i tak dane miejsce zostanie zlikwidowane, a w ziemi spocznie ktoś inny. Czasy rodzinnych wielopokoleniowych grobów są już chyba za nami.

--- Materiał partnera ---


zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama