Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 7 maja 2025 03:05
Reklama

Fałszywy mDowód można kupić za grosze.

mDowód można stosować w Polsce zamiennie z tradycyjnym, plastikowym dowodem osobistym. Niektórzy wyczuli w tym dobry interes i chcą zarobić na podróbkach.

Niestety, wielu sprzedawców nie weryfikuje dokładnie okazywanych dokumentów, co otwiera furtkę potencjalnym oszustom.

Podróbka już za 20 złotych

Portal fact-checkingowy Demagog alarmuje o rosnącym problemie oszustw związanych z mDowodem w aplikacji mObywatel. W mediach społecznościowych i na zamkniętych grupach pojawiają się oferty sprzedaży podrobionych dokumentów tożsamości. Cena takiej fałszywki to zaledwie 20 zł.

Cyberprzestępcy oferują gotowe skrypty, które imitują interfejs aplikacji, a nawet sprzedają kod źródłowy umożliwiający stworzenie własnej wersji mDowodu.

Z podróbek chętnie korzysta młodzież, która kupuje np. napoje energetyczne lub alkohol.

Jak sprawdzić autentyczność mDowodu?

Resort cyfryzacji dostrzegł problem i wydał komunikat, w którym przypomina, że autentyczność dokumentu można zweryfikować poprzez oficjalne funkcje aplikacji mObywatel. Weryfikacja obejmuje m.in. skanowanie kodu QR oraz przełączanie się między różnymi ekranami aplikacji. Ministerstwo zaleca również korzystanie z usługi „Sprawdź mDowód”.

Najpewniejszym sposobem na weryfikację mDowodu jest zeskanowanie wygenerowanego kodu QR. System automatycznie potwierdza autentyczność dokumentu. Jest to szybka i bezpieczna metoda, która znaczenie ułatwia proces sprawdzania danych osobowych.

Za kratki na kilka lat

Używanie fałszywego dokumentu jest zgodnie z Kodeksem karnym przestępstwem. 

„Kto w celu użycia podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Już 8 milionów Polaków korzysta z tej funkcji w aplikacji mObywatel.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama