Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 6 maja 2025 13:32
Reklama

Rafał Brzoska pokazał pomysły. Komentarze: rozczarowanie

Właściciel InPostu zaczyna proces deregulacji polskiej gospodarki i pokazuje pierwszy plan. Nie zachwycił. Często padają słowa: nic nowego, rozczarowanie. Ale jedno trzeba Rafałowi Brzosce przyznać: działa szybko.

Milioner, właściciel kurierskiej firmy InPost otrzymał od premiera Donalda Tuska misję opracowania planu deregulacji gospodarki. Ma to być spis rozwiązań, które ułatwią w Polsce prowadzenie biznesu, rozwój firm i ich konkurencyjność. 

Już samo wskazanie Brzoski rodziło wiele pytań. Np. o to, jak milioner może znać problemy mikroprzedsiębiorców? Albo czy sprawą powinien zajmować się właściciel firmy konkurującej na rynku z państwową Pocztą Polską, która jest w fatalnej sytuacji.

Brzoska: To dowód, że razem możemy zmieniać rzeczywistość

Trzeba jednak przyznać, że Rafał Brzoska działa szybko. W ciągu kilku dni przedstawił pierwsze pomysły. 

„12 godzin temu ruszyliśmy. Z odwagą, z nadzieją, z wiarą, że ta inicjatywa poruszy ludzi. Ale to, co wydarzyło się w tych pierwszych godzinach, przerosło wszelkie oczekiwania. 1729 zgłoszeń. 309 osób gotowych do działania. Liczby, które mówią same za siebie, ale to nie one są tu najważniejsze. Najważniejsza jest energia, którą czuć w każdym przesłanym pomyśle, w każdym zgłoszeniu, w każdej wiadomości, która trafia do nas od ludzi wierzących w ten projekt. To nie jest zwykła reakcja. To prawdziwa fala zaangażowania. To pokaz determinacji i dowód, że razem możemy zmieniać rzeczywistość, kawałek po kawałku, dzień po dniu” – napisał na platformie X.

Pierwsze pomysły: zmniejszenie liczby kontroli w firmach o połowę

Czego oczekuje Brzoska? Jednym z punktów jest zmniejszenie liczby kontroli w firmach o połowę. Teraz są za częste, generują koszty, odrywają od prowadzenia zasadniczej działalności. 

Zespół Brzoski apeluje także, aby przedsiębiorcy mieli obowiązek zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Inne działania są po prostu nierównością. 

Następny pomysł to rozbudowanie o nowe usługi aplikacji mObywatel. I ta raczej nie budzi kontrowersji, bo inne owszem.

„Brzoska opublikował swoje pomysły „deregulacyjne”. W skrócie nieuczciwa konkurencja i dumping płacowy ze strony migrantów zatrudnionych na śmieciówkach i usankcjonowanie powrotu mafii vatowskich. Piękne” – komentuje Jan Śpiewak, miejski i społeczny aktywista.

Długa lista propozycji małych i średnich przedsiębiorców

Tymczasem biznes mówi o zupełnie innych potrzebach, niż wskazuje Brzoska. Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiebiorcy.pl w przedstawionym właśnie stanowisku wylicza aż 25 pilnych spraw, którymi się trzeba zająć i które są znane od lat.

„Co z setkami tysięcy przedsiębiorców, płacących nie jedną składkę zdrowotną, a dwie lub więcej miesięcznie?, tylko dlatego, że dodatkowo pracują” – to jeden z punktów. 

Kolejne: „ZUS dusi przedsiębiorców: Składki rosną, a historia się powtarza”, podniesienie opłat za badanie techniczne pojazdów, które nie były zmieniane od 20 lat.

To jednak nie wszystko. Swoje propozycje przedstawiła premierowi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

„Przedsiębiorcy sektora MŚP od lat borykają się z nadmiarem obowiązków administracyjnych i skomplikowanymi procedurami. Przedstawione Panu Premierowi postulaty są odpowiedzią na ich realne potrzeby i mają na celu uproszczenie działalności gospodarczej oraz stymulowanie wzrostu konkurencyjności” – podkreśla. I wylicza m.in.:

  • Uproszczenia w zakresie ZUS polegające na uproszczeniu ustalania składki zdrowotnej, zniesienia ograniczeń w programie Mały ZUS Plus, uproszczenia wakacji składkowych oraz wypłat zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności.
  • Uproszczenia w zamówieniach publicznych, tj. ułatwienia w przetargach dla sektora MŚP.
  • Zmiany w prawie pracy w postaci uproszczenia zasad zatrudniania cudzoziemców i prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama