Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 15:51
Reklama

Wspólnie dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim, wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej oraz stała gotowość do reakcji na potencjalne akty sabotażowe to główne założenia operacji prowadzonych zarówno przez polską Marynarkę Wojenną pk. Zatoka, jak i sojusznicze zespoły okrętów pk. Baltic Sentry. W związku z realizacją tych zadań świnoujski Port Wojenny gościł Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, SNMCMG1.
Wspólnie dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Autor: 8FOW

Marynarka Wojenna od 2022 roku kontynuuje własne działania na rzecz bezpieczeństwa morskiego w ramach operacji pk. Zatoka. Celem operacji jest przeciwdziałanie potencjalnym incydentom sabotażowym oraz wykrywanie podejrzanych działań w kluczowych rejonach, w obszarach koncentracji morskiej infrastruktury. Operacja ta została zapoczątkowana jako bezpośrednia odpowiedź na rosnące zagrożenia związane z potencjalnymi aktami sabotażu i prowokacjami pojawiającymi się na morskich akwenach – impulsem do jej rozpoczęcia było m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream. Od tego czasu polskie okręty nieprzerwanie monitorują sytuację na Morzu Bałtyckim, koncentrując się przede wszystkim na obiektach należących do tzw. infrastruktury krytycznej, która obejmuje m.in. gazociągi, rurociągi, podmorskie kable telekomunikacyjne i energetyczne, a także platformy wiertnicze, terminale naftowe i gazowe. W ramach operacji Marynarka Wojenna prowadzi stały monitoring polskiego morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej ze szczególnym naciskiem na monitorowanie i ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.

W odpowiedzi na wyzwania bezpieczeństwa na Bałtyku także NATO zainicjowało nową misję pod nazwą Baltic Sentry (pol. „Bałtycka Warta”). Ogłoszona w styczniu 2025 r. podczas szczytu państw Morza Bałtyckiego w Helsinkach, operacja „Bałtycka Warta” to wspólna inicjatywa intensywnego monitorowania przez sojuszników tego ważnego strategicznie i gospodarczo obszaru. Jej celem jest wzmocnienie możliwości reagowania na wszelkie destabilizujące aktywności oraz liczne zagrożenia – takie jak skryte działania sabotażowe wobec podmorskich kabli czy rurociągów oraz działalność tzw. floty cieni. W ramach operacji wszystkie kraje znacząco zwiększyły sojuszniczą obecność wojskową na Morzu Bałtyckim.

Wizyta Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej w Świnoujściu oraz towarzyszące jej ćwiczenia pokazują, jak skonsolidowane są wysiłki wszystkich sojuszników na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Takie działania przekładają się bezpośrednio na zwiększenie stabilności w regionie Morza Bałtyckiego – od zapewnienia swobody żeglugi i ochrony szlaków handlowych, po gwarancję bezpieczeństwa kluczowych instalacji. Polska Marynarka Wojenna, aktywnie współpracując z sojusznikami, udowadnia swoją gotowość i zaangażowanie w realizację tych zadań.

Dzięki regularnym działaniom na morzu polskiej Marynarki Wojennej oraz takich zespołów jak SNMCMG1 możliwe jest ograniczanie ryzyka związanego z potencjalnymi aktami sabotażu. W efekcie zarówno Polska, jak i państwa sąsiednie zyskują dodatkową gwarancję bezpieczeństwa na Bałtyku. Natomiast wspólne działania podkreślają solidarność sojuszniczą i gotowość do reagowania na potencjalne incydenty oraz akty destabilizacji. Bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim to nie tylko nasz priorytet, ale także wspólna odpowiedzialność w ramach współpracy sojuszniczej.

***

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat rakietowych wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową, czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Natomiast dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia, czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupy pierwsze operują na północy Europy, natomiast grupy numer dwa na południu kontynentu.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Okręty 8 Flotylli Obrony wybrzeża, przede wszystkim niszczyciele min z 13 Dywizjonu Trałowców od 2002 roku do 2015 roku cyklicznie wchodziły w skład SNMCMG1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych czterokrotnie był jednostką flagową SNMCMG1 (w 2010, 2011, 2013 i 2023 roku) oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. W 2023 roku pierwszy raz w historii do udziału w natowskim zespole Marynarka Wojenna skierowała aż trzy okręty – ORP Czernicki oraz dwa trałowce projektu 207P z 12 Dywizjonu Trałowców - ORP Drużno i ORP Hańcza. Rejonem działania zespołu było Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie oraz wschodnia część Oceanu Atlantyckiego. 
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama