Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 13:52
Reklama

Polacy chcą być bezpieczni, ale nie chcą za to płacić więcej

Chcemy być bezpieczni, ale niekoniecznie idzie to w parze z chęcią ponoszenia większych wydatków na armię.

W najnowszym sondażu UCE Research przeprowadzonym na zlecenie Onetu ankieterzy zapytali Polaków o ich gotowość do płacenia wyższych podatków na rzecz zwiększenia finansowania polskiej armii.

Polska wyróżnia się na tle Europy

Od kilku lat Polska intensywnie zwiększa nakłady na obronność, obecnie przeznacza na ten cel 4,7 proc. PKB, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. W skali całej Unii Europejskiej planowane jest zwiększenie wydatków na obronność o 800 mld euro.

Pomimo dużych wydatków eksperci przewidują, że w obliczu realnego zagrożenia konieczne będą jeszcze większe inwestycje w zbrojenia.

Kto popiera wyższe podatki na wojsko?

Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa nie jest skłonna do ponoszenia wyższych wydatków na armię. Ponad 52 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie chce ponosić dodatkowych kosztów na rzecz wojska, podczas gdy jedynie 29,5 proc. poparło taką propozycję. Natomiast 18,1 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Wyniki sondażu wskazują, że szczególnie przeciwni podwyżkom podatków na wojsko są wyborcy partii prawicowych. Osoby bardziej skłonne do dodatkowych obciążeń podatkowych to wyborcy centrowi i lewicowi.

Bezpieczeństwo liczy się w bilionach

Eksperci szacują, że do 2035 roku Polska może wydać na obronność nawet 1,9 bln zł, co rodzi pytania o źródła finansowania tych inwestycji. Możliwe scenariusze obejmują zarówno zwiększenie podatków, jak i przesunięcia budżetowe.

W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego rząd stanie przed wyzwaniem znalezienia równowagi między bezpieczeństwem kraju a obciążeniem finansowym obywateli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 29 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama