Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 18:21
Reklama

Nad Polskę nadciąga saharyjski pył. Jest się czego bać?

Już jest na południu Europy. Wkrótce pojawi się w Polsce. Mowa o pyłowej chmurze znad pustyni. Sprawi nam kłopoty.

Takie zjawisko już w Polsce się pojawiało, ale nie mogli go doświadczyć mieszkańcy wszystkich regionów. Raczej tych na południu i południowym wschodzie. Ludzie budzili się rano i widzieli na zaparkowanych autach cienką warstwę piasku. Zastanawiali się, co się stało, ale mało kto się domyślał, że to, co widzą, zaczęło się na innym kontynencie.

Pył z pustyni. Dotarł już do południowych krajów Europy

Chodzi o pustynny pył znad Sahary. Drobinki pasku wysoko unosi wiatr i taką chmurę pcha w stronę Europy. Południowe kraje mają z tym kłopot, bo chmura może być potężna i nieść mnóstwo pyłu. Jednak im dłuższą drogę taki „ładunek” ma do przebycia, tym bardziej jego moc słabnie.

Teraz znowu chmura nadciąga nad Europę. Zgodnie z informacjami synoptyków pył dotarł już do południowych krajów kontynentu, a ruchy powietrza mogą skierować go nad Polskę.

Dziennik.pl uczula, że bardzo poważnego zagrożenia w takich sytuacjach nie ma, ale pył może wpłynąć na zdrowie niektórych osób.

Muszą uważać na siebie dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży i osoby z chorobami przewlekłymi

Możemy się spodziewać zmiany koloru nieba na mleczny lub żółtawy, bardziej krwistoczerwone wschody i zachody Słońca oraz osadzanie się drobnych cząsteczek pyłu na powierzchniach.

„Mimo że pył saharyjski nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, warto zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku osób z problemami układu oddechowego. Szczególną ostrożność powinny zachować też dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami przewlekłymi mogą odczuwać jego negatywne skutki, takie jak zmęczenie, nasilenie kaszlu czy problemy z oddychaniem” – czytamy.

Dlatego w takich sytuacjach zalecane jest:

  • ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu,
  • przemywanie twarzy i oczu, a także używanie soli fizjologicznej do płukania nosa.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 18 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama