Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 lipca 2026 07:18
Reklama

Wizyta u dentysty jeszcze droższa. Rzadziej będziemy tam zaglądali?

Nasz i tak już drogi dentysta jest jeszcze droższy. A to dopiero początek wzrostu ceny za usługę. Najbardziej podrożało m.in. wyrwanie zęba ze znieczuleniem.

Jak podał GUS, w lutym 2025 r. usługi stomatologiczne – i w przychodniach prywatnych, i w publicznych  – podrożały o 9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W ocenie ekspertów to dopiero początek, bo jeszcze w tym półroczu możemy doczekać dwucyfrowego wzrostu. 

Dodajmy od razu, że podrożała nie tylko sama usługa, ale również pasty i płyny do płukania.

Wpływ na to mają nie tylko droższe materiały

Jakie usługi dentystów  znalazły się na liście podwyżek? Spośród najpopularniejszych są na niej usunięcie zęba ze znieczuleniem, plombowanie, usuwanie kamienia nazębnego, zakładanie porcelanowej korony. 

Wpływ na te podwyżkę mają ceny materiałów, energii i utylizacji odpadów medycznych. Stomatologia nie jest tu jednak wyjątkiem, bo tak się dzieje w całej branży medycznej. Usługi szpitalne podrożały jeszcze bardziej.

Polacy zbyt rzadko chodzą do dentysty

Czy obecne i prognozowane podwyżki usług stomatologicznych sprawią, że Polacy jeszcze rzadziej będą pukali do gabinetów dentystów? Bo już teraz wynika to raczej z konieczności (np. ból zęba) niż profilaktyki. Średnio jedna trzecia z nas robi to co pół roku. A pozostali?

Według ISB Zdrowie:

  • 26,7 proc.  Polaków odwiedza dentystę raz w roku,
  • 14,3 proc. – co 2 lata lub rzadziej,
  • 11,3 proc. – raz na kwartał,
  • 9,3 proc. – tylko wtedy, gdy boli ząb. 

Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to na pewno mają koszty, które wiele osób wręcz odstraszają. Nawet jeśli wiedzą, że nieleczone zęby mogą być przyczyną wielu poważnych i bardzo poważnych chorób. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 12°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama