Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 19:08
Reklama

Mała zmiana w receptach uszczęśliwi miliony pacjentów. Ma być lepiej

Farmaceuta będzie mógł poprawić receptę wystawioną przez lekarza. W drobnym tylko zakresie, ale to sprawi, że pacjent nie będzie musiał jeszcze raz pukać do gabinetu pana doktora.

Zmiana, która została właśnie zapowiedziana w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, ułatwi życie14 milionom Polaków. Bo tyle osób w Polsce jest uprawnionych do otrzymywania darmowych leków.

Dla kogo leki są za darmo?

Przypomnijmy, że istnieje w Polsce lista leków, które są za darmo. Nie każdy jednak jest zwolniony z płacenia. To przywilej dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz seniorów 65 plus. Żeby jednak w aptece nie wydawać pieniędzy, lekarz musi odpowiednio oznaczyć wystawioną receptę. Wpisać w odpowiednią rubrykę „Dz” lub „S”. Bez tych liter za darmowe preparaty trzeba zapłacić.

Smutna prawda jest taka, że czasami lekarz zapomni wpisać oznaczenie. Wówczas trzeba się z nim skontaktować, często pójść raz jeszcze na wizytę i prosić, żeby skorygował błąd.

Zmiana na plus. Aptekarz sam wstawi właściwy kod

Teraz ma się to zmienić. Kiedy zapowiadana nowelizacja wejdzie w życie, farmaceuta będzie mógł dopisać litery. Uprawnienia pacjenta ustali na podstawie numeru PESEL. To drobna zmiana, ale sprawi, że nie będzie już trzeba kontaktować się z lekarzem.

Ta modyfikacja przepisów jest jedną z kilku dotyczących recept. Już kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiadało, że zmieni także zasady realizacji recept. Teraz można je zrealizować tylko w jednej aptece. Nawet jeżeli wykupienie lekarstw pacjent rozłoży w czasie, to musi musi to zacząć i zakończyć w tym samym punkcie.

Poważniejsze kłopoty zaczynają się w momencie, gdy na recepcie jest kilka specyfików, a w aptece któregoś brakuje. Nie można po ten lek iść gdzie indziej, gdy pozostałe kupiło się w pierwszym punkcie.

MZ chce tak zmienić przepisy, żeby jedną receptę można było realizować w kilku aptekach. Co dzieje się z tym pomysłem?

– Na polecenie ministry zdrowia rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat jest ważny społecznie, przygotowanie tego rozwiązania ma nadany status pilny – wyjaśnił niedawno posłom wiceminister Wojciech Konieczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 2 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama