Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 11:06
Reklama

Nie opłaca się chorować. Jeszcze dłuższe kolejki do lekarzy

Mimo kolejnych zapowiedzi i obietnic wydłużają się kolejki do lekarzy. Tymczasem Senat zgodził się na obniżenie składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Eksperci ostrzegają, że to jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania na wizytę.

„Już teraz braki NFZ wynoszą ok. 22 mld zł i rosną. Nawet jeśli ubytek spowodowany tą ustawą w wysokości co najmniej 6 mld zł skompensowany zostanie z budżetu państwa, zmiana utrudni władzom publicznym „zapewnianie obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych” – takie jest stanowisko Polskiej Sieci Ekonomii, które zostało trafiło do Senatu.

Chodzi po prostu o to, czy będą pieniądze na finansowanie ochrony zdrowia, na pensje medyków, na zatrudnianie większej liczby lekarzy, co mogłoby pomóc skrócić kolejki do gabinetów. Bo te są ogromne.

Raport NFZ: najdłuższe kolejki do lekarzy specjalistów

„Są bardzo niepokojące, bo czas oczekiwania na poradę do lekarzy – mimo wprowadzanych zmian systemowych – nie jest krótszy” – alarmuje „Fakt”, analizując najnowsze dane kolejkowe NFZ.

Na koniec zeszłego roku najwięcej osób czekało na wizytę do okulisty – ponad 424 tys. osób, do dentysty i neurologa – ćwierć miliona osób, do kardiologa – ponad 180 tys. osób. Jak wskazuje NFZ w „Sprawozdaniu za IV kwartał 2024 r.”, również w 2023 r. do tych poradni kolejki były najdłuższe.

Ile osób czeka w kolejce do...?

  • Okulisty – ponad 424 tys.,
  • dentysty i neurolog – 250 tys.,
  • kardiologa – ponad 180 tys.

Ile się czeka na wizytę?

Przypadek pilny:

  • do poradni endokrynologicznej osteoporozy – 234 dni,
  • do poradni neurochirurgicznej – 177 dni,
  • do poradni endokrynologii i diabetologii dziecięcej – 119 dni,
  • do poradni chorób naczyń – 110 dni.

Przypadek stabilny:

  • do poradni genetycznej dla dzieci – 542 dni,
  • na oddział chirurgii onkologicznej dla dzieci – 322 dni,
  • do poradni neurochirurgicznej – 251 dni,
  • na usunięcie migdałków – 224 dni,
  • do poradni chirurgii naczyniowej – 207 dni,
  • na zabieg przegrody nosowej – 181 dni,
  • na fizjoterapię – 162 dni,
  • na wszczepienie endoprotezy kolana – 156 dni,
  • na wszczepienie endoprotezy biodra – 141 dni.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama