Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 maja 2026 16:00
Reklama
Reklama

Nie tylko długopis. To można wnieść na egzamin maturalny

Matura 2025. W poniedziałek zaczyna się egzaminacyjny maraton obłożony wieloma zakazami. Ale są przedmioty, na które można wnieść na salę więcej rzeczy niż tylko długopis i wodę.

Start matury 2025 zaplanowany jest na poniedziałek na godzinę 9. W tym momencie tysiące młodych ludzi zaczną walczyć o jak najlepszy wynik, który ma zaprocentować dostaniem się na wymarzone studia.

Pierwszy dzień matur to tradycyjnie pisemny egzamin z języka polskiego. I to ta część, w której panują najpoważniejsze zakazy. Na salę nie można wnieść niczego poza długopisem. Można jeszcze mieć wodę w przezroczystej butelce. Kategorycznie zakazane są telefony, inny sprzęt elektroniczny czy maskotki. Wszystko po to, aby maturzysta pracował samodzielnie i nie ściągał lub nie kontaktował się ze światem zewnętrznym.

I jeszcze jedno. Długopisem należy wykonywać także rysunki i może być to tusz zmywalny.

Biologia, matematyka, język obcy. To można wnieść na salę

Ale już w przypadku innych przedmiotów zakazy nie są aż tak ostre. We wtorek – przypomnijmy – maturzystów czeka egzamin pisemny z matematyki, a w dalszej kolejności język obcy i wiele innych testów. I na każdy z nich na salę można wnieść więcej rzeczy niż tylko długopis.

  • Biologia: linijka, kalkulator prosty (umożliwia tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb),
  • geografia: linijka, kalkulator prosty, lupa,
  • historia: lupa,
  • historia sztuki: lupa,
  • historia muzyki: odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami, lupa,
  • informatyka: kalkulator prosty,
  • język białoruski, język litewski, język ukraiński: słownik językowy (jedno- albo dwujęzyczny) – nie mniej niż 1 na 25 osób,
  • język kaszubski: słownik języka kaszubskiego – nie mniej niż 1 na 25 osób,
  • język łemkowski: słownik polsko-łemkowski i łemkowsko-polski – nie mniej niż 1 na 25 osób,
  • matematyka: linijka, cyrkiel, kalkulator prosty, tablice matematyczne,
  • wiedza o społeczeństwie: kalkulator prosty,
  • chemia: linijka, kalkulator naukowy,
  • fizyka: linijka, kalkulator naukowy.

Specjalny kalkulator. Wymagania CKE

Co do wspomnianego kalkulatora, to też są stawiane przed nim pewne wymagania. Zgodnie z zasadami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej taki sprzęt:

  • nie może być zbyt zaawansowany i nie może zawierać takich informacji, jak wzory, twierdzenia, prawa, zasady fizyczne lub chemiczne, przykładowych zadać z rozwiązaniami, opisów procesów, zjawisk, doświadczeń fizycznych lub chemicznych,
  • nie może być także wyposażony w technologie umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem i z internetem; nie może służyć do odtwarzania i rejestrowanie obrazu i dźwięku; nie może także być wyposażony w funkcje programowania.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 26°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama