Do kogo należą pieniądze na wspólnym koncie bankowym małżonków?
Własność środków zgromadzonych na wspólnym koncie bankowym zależy przede wszystkim od ustroju majątkowego, jaki panuje między małżonkami.
Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez jednego albo oboje partnerów. W ten sposób powstaje majątek wspólny, na który zalicza się m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Jeśli małżonkowie zdecydują się podpisać umowę małżeńską majątkową – popularnie zwaną intercyzą – mogą wprowadzić ustrój rozdzielności majątkowej albo ograniczyć bądź rozszerzyć zakres wspólności.
Tym samym, jeśli między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, środki zgromadzone na koncie po jego powstaniu stanowią ich wspólną własność. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, gdy przelewy – np. z pensji – będą wpływały na osobiste konta małżonków. Do wspólnego majątku nie wejdą tylko te środki, które z mocy prawa stanowią majątek osobisty żony albo męża (m.in. ze spadku czy darowizny).
W przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej wszystkie środki wpłacane na wspólne konto przez każdego z małżonków stanowią jego własność, chyba że z okoliczności wynika, że partner chciał dokonać w ten sposób darowizny.
Wpływ rozwodu na wspólne konto małżonków
Rozwód małżonków nie prowadzi do zamknięcia wspólnego konta. Jeśli byli partnerzy chcą je zamknąć, muszą wystąpić do banku obsługującego rachunek z właściwym wnioskiem.
Po zamknięciu konta zgromadzone środki trzeba będzie podzielić między małżonków. Wspólność majątkowa ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, a zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa pieniądze wchodzące w skład majątku wspólnego podlegają co do zasady podziałowi po połowie.
Czy jeden z małżonków może zlikwidować wspólne konto?
Umowy o prowadzenie rachunku bankowego dopuszczają czasami jego likwidację przez jednego ze współwłaścicieli. Procedura zależy od zasad obowiązujących w konkretnym banku, treści zawartej umowy i regulaminów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega likwidacja wspólnego konta w Twoim banku, zapoznaj się z dokumentami lub skontaktuj bezpośrednio z doradcą. Dzięki temu upewnisz się, czy nie ma ryzyka, że były partner samowolnie zamknie rachunek i wypłaci Wasze wspólne środki.
Co zrobić, gdy małżonek samowolnie wypłacił z konta wspólne środki?
W praktyce sporów okołorozwodowych zdarzają się sytuacje, w których małżonek bez wiedzy i zgody byłego partnera wypłaci ze wspólnego konta znaczną sumę pieniędzy. Ocena sytuacji zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia.
Jeśli wypłacone środki zostaną wykorzystane na zaspokojenie potrzeb rodziny, w tym m.in. opłacenie rachunków czy niezbędnych zakupów, takie postępowanie trudno będzie podważyć. Gdyby jednak okazało się, że wypłata była nieustalona i nieuzasadniona, pokrzywdzony były partner może dochodzić zwrotu połowy jej sumy. Roszczenie można zgłosić na etapie sprawy o podział majątku. W postępowaniu trzeba wykazać, że doszło do nieuprawnionego wyprowadzenia środków, np. przedstawiając wyciągi ze wspólnego konta.
Jak rozliczyć pieniądze ze wspólnego konta, aby nie dać się oszukać?
Sposób rozliczenia pieniędzy ze wspólnego konta należy dostosować do okoliczności konkretnej sprawy.
Gdy między małżonkami występuje zgoda i byli partnerzy są w stanie porozumieć się co do sposobu podziału, mogą go dokonać w drodze umowy. Po przeprowadzeniu podziału wystarczy, że zamkną wspólne konto bezpośrednio w banku. W czasie ustalania zasad rozliczeń warto dokładnie obliczyć wartość wspólnych środków i upewnić się, że ewentualna część stanowiąca majątki osobiste trafi bezpośrednio do poszczególnych partnerów.
Brak porozumienia co do sposobu podziału pieniędzy ze wspólnego konta prowadzi do konieczności skierowania sprawy do sądu. W oczekiwaniu na zakończenie postępowania warto regularnie kontrolować, czy były partner nie próbuje w sposób nieuprawniony wyprowadzić środków z rachunku.
Przed Tobą podział majątku po rozwodzie i nie wiesz, jak najlepiej zakończyć wspólne sprawy z byłym partnerem? Skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Butny https://kancelariabutny.pl/ i skorzystaj z porady. Nasz zespół specjalistów regularnie wspiera Klientów, którzy mierzą się z rozwodem i podziałem majątku. Zdobyte w ten sposób doświadczenie sprawia, że nie boimy się spraw trudnych, w których konflikty utrudniają sprawne załatwienie formalności.