Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 12:51
Reklama

Matura poza szkołą? Właśnie pojawiła się taka propozycja

Egzaminy maturalny i ósmoklasisty powinny odbywać się poza szkołą – proponuje jeden ze związków zawodowych. Dzięki temu inni uczniowie nie traciliby lekcji.

– Jak zaczęła majówkę, to do szkoły wróciła w poniedziałek 12 maja – mówi pan Michał o swojej córce, uczennicy II klasy LO.

Tak długą przerwę wymusiła matura. Przez kilka dni uczniowie nie mieli lekcji, bo ich starsi koledzy mierzyli się pisemną częścią egzaminu. 

– W moich czasach chyba też tak było, ale czas coś zmienić. Mamy już maj, koniec roku coraz bliżej, czasu na poprawianie ocen coraz mniej, a lekcji nie ma – mówi mężczyzna, który ma jeszcze dwie córki w szkole podstawowej. One też mają teraz wolne. 

– Trzy dni. Przez egzamin ósmoklasisty – wyjaśnia rodzic.

Egzaminy powinny odbywać się poza szkołami

„Egzaminy zewnętrzne, które są egzaminami zewnętrznymi tylko z nazwy, odbywają się kosztem młodszych roczników. Kosztem szkół, dla których egzaminowanie nie jest zadaniem i obowiązkiem, a także kosztem pracowników i kosztem samorządów, które ponoszą z tego tytułu wydatki. Normalna praca szkół jest w tym czasie de facto zawieszona, ponieważ nauczyciele zgodnie z decyzjami dyrektorów, organów i okręgowych komisji egzaminacyjnych pracują w tym czasie w tzw. zespołach nadzorujących” – portalsamorzadowy.pl przytacza opinię Sławomira Wittkowicza, szefa Wolnego Związku Zawodowego Forum-Oświata.

Jego zdaniem takie egzaminy powinny odbywać się poza szkołami. Gdzie? Mogą to być np. specjalne centra egzaminacyjne lub inne wynajęte sale.

Dyrektor ma do dyspozycji dni wolne

Kolejna kwestia. Każdy dyrektor szkoły ma w ciągu roku pulę dni wolnych do wykorzystania. Zgodnie z przepisami mogą być one ustalone m.in. w dni egzaminów zewnętrznych (egzamin ósmoklasisty, matura, egzaminy zawodowe).

W szkołach podstawowych w roku szkolnym jest maksymalnie 8 dni do dyspozycji dyrektora szkoły, w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego) – maksymalnie do 10 dni, a w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy – maksymalnie do 4 dni – informuje serwis.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: HkTreść komentarza: Pan całe życie naiwny. W mieście gdzie przez lata rządzili intelektualni starcy o żadnej rewolucji czy nawet ewolucji nie ma mowy. Niech Pan po tych wielu latach w końcu otworzył oczy, bo czas ucieka i szkoda pana życia. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 5.03.2026, 05:37Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: JaśTreść komentarza: To kawał? Dajemy 150 000 zł z naszych podatków Policom, a nie potrafimy zorganizować tramwaju do naszej latarni morskiej i fortu? Władza nasza wielka intelektualnie.Data dodania komentarza: 17.02.2026, 21:05Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - 16.02.2026Autor komentarza: ZdebTreść komentarza: Cenzura tutaj widać.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 22:51Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama