Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 10:25
Reklama

A jednak to zrobili. Allegro zaczyna sprzedawać w sieci alkohol

„Z monopolisty zamieniliście się w monopolowy" – to jeden z komentarzy po tym, jak Allegro po cichu zaczęło sprzedawać alkohol przez internet. Firma takie posunięcie zapowiadała już dawno.

"Krytycznych komentarzy w sieci jest bardzo dużo, a jeden z użytkowników LinkedIna napisał złośliwie: „Z monopolisty zamieniliście się w monopolowy".

Do trzech razy sztuka

Chodzi największą w Polsce platformę zakupową – Allegro, która w połowie kwietnia po chichu zaczęła sprzedawać alkohol przez internet.

Firma chciała to zrobić już w 2023 roku, ale się wycofała. Po raz kolejny podeszła do sprawy jesienią 2024, ogłaszając: „Już od 21 października jedynie pełnoletni klienci będą mogli znaleźć w ofercie alkohole wysokoprocentowe i marki premium. W dłuższej perspektywie firma będzie chciała rozszerzyć selekcję o marki niszowe i lokalne produkty, które nie zawsze są dostępne w szerokiej dystrybucji”.

Ale też się nie udało. Do teraz.

Co na to prawo?

Problemem są kwestie prawne, bo polskie przepisy nie dopuszczają sprzedaży alkoholu przez internet. Jednak sądy do tej sprawy podchodzą różnie. 

Na przykład Naczelny Sąd Administracyjny w 2022 roku ocenił, że sprzedawanie trunków w sieci nie powinno skutkować utratą zezwolenia na taki handel. I podkreślał, że urzędowe zezwolenie nie ogranicza się fizycznie do miejsca prowadzenia sprzedaży, czyli sklepu stacjonarnego.

Pozostają jednak pytania, np. o weryfikowanie wieku klientów.

Alkohol z sieci

Formalnie to nie Allegro sprzedaje trunki, tylko korzysta z pomocy innego internetowego sklepu z siedzibą w Wielkopolsce. Jeżeli jednak ktoś kupuje na platformie, musi wejść w odpowiedni dział, zaakceptować regulaminy a jeden z zapisów wskazuje, że klient musi być trzeźwy i mieć co najmniej 18 lat.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności sprzedający ma prawo żądać okazania dokumentu tożsamości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 29 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama