Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 czerwca 2025 03:08
Reklama

Zgon stwierdzi już nie lekarz rodzinny, ale koroner. Nowe przepisy coraz bliżej

Nadal brakuje jasnych zasad powoływania i finansowania koronerów, lekarzy odpowiadających za stwierdzanie zgonów poza szpitalami. Dziś wiele decyzji podejmowanych jest „na czuja”.

Efekt? Chaos, nieporozumienia, opóźnienia w dokumentowaniu zgonów.

Brak koronerów to problem

Za granicą zgon często stwierdzają koronerzy, jednak w Polsce taka instytucja wciąż nie przyjęła się na szeroką skalę. Brak koronerów powoduje, że w wielu powiatach to lekarze rodzinni muszą stwierdzać zgon, co często zajmuje dużo czasu i rodzi spory o wystawienie karty zgonu.

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany, które rozwiążą ten problem systemowo. Przepisy mają wprowadzić obowiązkowe powoływanie koronerów, aby uniknąć obecnych trudności i przyspieszyć formalności.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić klarowne zasady

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Projekt już trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu i zakłada gruntowną reformę procedur związanych ze stwierdzaniem zgonów. Nowe przepisy mają zostać przyjęte jeszcze w tym roku.

Głównym celem nowelizacji jest uporządkowanie przepisów, które obecnie regulują jedynie przypadki zgonów w szpitalach. W przypadku zgonów poza placówkami medycznymi nadal obowiązują przepisy sprzed kilkudziesięciu lat. 

Planowane zmiany przewidują również cyfryzację dokumentów związanych ze zgonem – karty zgonu, urodzenia i karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu powinny stać się częścią elektronicznej dokumentacji medycznej.

Koronerzy wreszcie z jasno określoną rolą i finansowaniem

Jednym z kluczowych założeń nowelizacji jest stworzenie spójnych zasad działania koronerów. Do tej pory ich powoływanie leżało w gestii starostów, jednak brakowało podstaw prawnych do finansowania ich pracy. Co więcej, Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu – jak podaje Portal Samorządowy – jeszcze wskazała, że nie istnieje możliwość legalnego uwzględnienia takich wydatków w budżetach powiatów. W praktyce oznaczało to, że samorządy nie mogły oficjalnie zapłacić koronerowi.

Projekt ustawy zakłada również możliwość współpracy pomiędzy koronerami z różnych powiatów. To powinno poprawić dostępność specjalistów, zwłaszcza w przypadkach nagłych zgonów w miejscach publicznych. Obecnie w takich sytuacjach często dochodzi do opóźnień i niejasności, kto powinien wystawić kartę zgonu, szczególnie gdy nie można ustalić lekarza prowadzącego lub zmarły nie był objęty opieką medyczną.

Projekt nowelizacji został dobrze przyjęty przez środowisko medyczne i samorządy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: AnMarTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za dobre słowo.Duet AnMar.To pomaga w działaniu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:16Źródło komentarza: Finał Dnia Dobrych Uczynków w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama