Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:41
Reklama

Drogie, jazda kosztuje majątek, ale są eko. Autobusy wodorowe podbijają polskie miasta

Przejechanie 100 km kosztuje kilka razy więcej niż spalinowym pojazdem. Ale autobusy wodorowe mają wielką zaletę – nie trują. Pytanie tylko, czy miastom się to wszystko opłaci?

„Z jego rury wydechowej wydobywają się nie spaliny, a para wodna' – tłumaczyło miasto Wrocław, testując autobus wodorowy. I to jest główna zaleta takich pojazdów, które coraz częściej pojawiają się na ulicach. I będzie ich znacznie więcej, bo kolejne miasta wybierają się na zakupy, prowadzą testy, ogłaszają przetargi i podpisują umowy na dostawę wodorowców.

Jednym z takich miast jest Chełm, który kupił aż 26 pojazdów. Ostatnia partia ma wyjechać na ulicę jesienią tego roku. Z kolei Lublin zamówił 20 autobusów na wodór. Wejherowo zamówiło sześć pojazdów. A to tylko kilka przykładów, bo lista miast jest znacznie dłuższa.

Czy to się opłaca?

Ale jest problem. Po pierwsze takie pojazdy są droższe od spalinowych, ale miasta dostają na ich zakup potężne dofinansowanie, potrafiące sięgać 100 procent. Po drugie paliwo jest droższe od oleju napędowego. Wodór w Polsce to nadal nowa technologia i jej wykorzystanie kosztuje.

Kilogram wodoru kosztuje nawet 69 złotych, a autobus potrzebuje co najmniej 5,5 kg, aby przejechać 100 kilometrów. Rachunek jest prosty – kosztuje to ok. 379 zł. Pokonanie takiej samej trasy przez pojazd spalinowy to wydatek trzy razy mniejszy.

- Jak podaje spółka Komunikacja Miejska Rybnik, dysponująca aktualnie 20 autobusami wodorowymi (kosztowały ponad 66 mln zł), na dystansie 100 km jeden z nich zużywa ok. 6,9 kg wodoru, co daje koszt 387 zł. Diesel na takim samym dystansie spala ok. 25 l oleju napędowego, co kosztuje wyraźnie mniej - ok. 108 zł – przytacza liczby portalsamorzadowy.pl i tu trzeba wyjaśnić, że ceny wodoru jednak spadają. Jeszcze rok, dwa lata temu kilogram kosztował 100 zł i więcej.

Jakie plusy?

Plusem wodorowców jest to, że są ekologiczne. A co do kosztów, to okazuje się, że ich użytkowanie nie rodzi takich wydatków, jak w przypadku spalinowych pojazdów. Nie trzeba np. wymieniać oleju silnikowego ani filtrów.

Ekonomista transportu Piotra Rachwalski potwierdza, że faktycznie jazda na wodór jest droższa i dodaje, że jako są to nowsze pojazdy, to nie będą się psuły tak często jak starsze spalinowe. Ale to nie jest, według Rachwalskiego, przekonywający argument.

- Te pieniądze można by przeznaczyć chociażby na inne wsparcie transportu zbiorowego, żeby pracował lepiej.  Wodór może być przyszłością, ale wymaga zmian prawnych, być może fiskalnych oraz technologicznych, jeśli chodzi o pozyskanie wodoru z fotowoltaiki i wiatrków, które praktycznie co weekend nie pracują. Energię, która w tej chwili się marnuje, można by więc wykorzystać do produkcji wodoru. Póki co to jednak teoria – mówi.

Tymczasem żadne miasto, które używa wodorowców nie narzeka. - - Bardzo pozytywnie oceniamy wykorzystanie autobusów wodorowych w komunikacji publicznej. Przede wszystkim poprawił się komfort jazdy pasażerów, a także kierowców. Nie bez znaczenia jest również efekt ekologiczny, tzn. redukcja emisji spalin - chwali zmiany Kamila Świerczyńska z UM Wałbrzycha.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 24°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama