Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 lipca 2025 15:28
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w środę, 9 lipca br., w godzinach od 10:00 do 13:00 nastąpi przerwa w dostawie wody na prawobrzeżnej części miasta.
Reklama

Żeby dostać świadczenie ZUS, swoje trzeba odstać. Znamy powód

Coraz dłużej trzeba czekać na wydanie orzeczeń i przyznanie świadczeń ZUS. Powód: Dotkliwy brak lekarzy orzeczników.

„Orzecznictwo lekarskie ZUS jest podstawą dostępu do wielu świadczeń i uprawnień – przypomina „Rzeczpospolita”. I podkreśla, że lekarze orzecznicy odgrywają główną rolę w systemie. 

Tymczasem w niektórych oddziałach ZUS jest nieobsadzonych nawet 75 proc. etatów. W skali całego kraju to ponad 40 proc. Dzieje się tak m.in. dlatego, że – jak ocenia w rozmowie z prawo.pl dr Piotr Winciunas, naczelny lekarz ZUS – wynagrodzenie nie jest zadowalające dla lekarzy specjalistów.

Odchodzących lekarzy jest więcej niż przychodzących

W ZUS pracuje obecnie (stan na 31 maja 2025 r.) 684 orzeczników w łącznym wymiarze 521 etatów. Ten stan rzeczy pogłębiają trudności ze znalezieniem chętnych do pracy. 

W 2024 r. – jak podaje dziennik – przeprowadzono 263 rekrutacje. Zatrudniono lekarzy zaledwie w wymiarze 28,6 etatu.

„Liczba medyków odchodzących z pracy jest większa niż tych, których udaje się zatrudnić – podkreśla Rz. – W 2025 r. przyjęto lekarzy w łącznym wymiarze 12,5 etatu, a jednocześnie z pracy odeszło ich w tym okresie dwukrotnie więcej (24,5 etatu)”. 

Co więcej, z roku na rok jest pod tym względem coraz gorzej.

„Liczba zatrudnionych lekarzy orzeczników w latach 2016-2024 zmniejszyła się o 237 etatów, czyli o 31 proc. Na dodatek ponad 60 proc. pracujących w tym zawodzie to osoby w wieku powyżej 60. roku życia” – podsumowuje gazeta.

Dopuszczą do orzekanie więcej młodych lekarzy

Rezultatem pogłębiającego się od lat braku lekarzy orzeczników w ZUS  jest wydłużający się czas oczekiwania na wydanie orzeczenia i przyznanie świadczenia. 

W pierwszym kwartale 2025 r. średni czas oczekiwania na wydanie orzeczenia wynosił 31 dni. Ale w niektórych oddziałach – jak podkreśla Rz – przekraczał już 60 dni. Dlatego konieczne są szybkie zmiany systemowe.

„Dlatego rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który znajduje się na etapie prac Stałego Komitetu Rady Ministrów” – podał dziennik.

Co miałoby się zmienić? Do orzekania zostaliby dopuszczeni lekarze w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności w trakcie specjalizacji oraz z długim stażem pracy w zawodzie. 

Podobne zmiany – według prawo.pl – planowane są w nowelizowanej ustawie o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dopuszczają one do orzekania w ZUS lekarzy w trakcie specjalizacji oraz z pięcioletnim stażem wykonywania zawodu lekarza.





 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Wystarczy sobie pobrać pakiet VOD z nagraniami tras egzaminacyjnych innych kursantów i nie ma problemu zdać. Wszystko jest na www.prawko.plusData dodania komentarza: 1.07.2025, 17:10Źródło komentarza: Powrót do przeszłości. Trudniejszy egzamin na prawo jazdyAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama