Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 grudnia 2025 06:58
Reklama
Reklama
Reklama

Pobór do armii 2026. Wojsko poszukuje różnych specjalistów

W przyszłym roku przed komisjami wojskowymi stanie 235 tys. Polaków, w tym kobiet. Armia poszukuje też cywilów: lekarzy, kierowców, informatyków, inżynierów.

Celem kwalifikacji wojskowej 2026 jest – podobnie jak wcześniejszych – wprowadzenie danych do ewidencji i ocena zdolności do służby. Na liście wezwanych na komisję znajdą się nie tylko 18-latkowie. 

Trafią na nie także – jak podaje superbiz.se.pl – kobiety z odpowiednimi umiejętnościami i mężczyźni, którzy mają przydatny dla armii fach. Bo bez specjalistów armia stanie w miejscu.

Lista potrzeb armii jest długa

– Wojsko poluje na fachowców – przekonuje Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy z Randstad Polska, agencji pracy i doradztwa personalnego.

Ale nie tylko, bo lista potrzeb armii jest dłuższa. Mogą się na niej znaleźć…

– …również mniej przewidywalne zawody, np. kucharze, operatorzy maszyn czy nawet tłumacze. Wynika to z potrzeb armii, które nie ograniczają się jedynie do działań bojowych, ale obejmują też całą logistykę i wsparcie – „Forbes” cytuje Marta Kopeć z Kancelarii Kopeć Zaborowski.

Te zawody pójdą w pierwszej kolejności

Randstad Polska – podaje superbiz.se.pl – przygotowała zestawienie, które pokazuje, kogo armia może wezwać w pierwszej kolejności. Podzieliła zawody na trzy kluczowych grupy.

Grupa 1: Medycyna i diagnostyka (linia życia na froncie)

Lekarze i pielęgniarki,

ratownicy medyczni,

psycholodzy i psychoterapeuci,

rehabilitanci, radiolodzy, diagności laboratoryjni.

Grupa 2: Technologia i cyberbezpieczeństwo (mózg operacji)

Informatycy i teleinformatycy,

specjaliści od kryptologii i cyberbezpieczeństwa,

chemicy,

inżynierowie budownictwa.

Grupa 3: Logistyka i wsparcie (krwiobieg armii)

Kierowcy z kategorią C, C+E, D,

operatorzy koparek, spycharek i dźwigów.

spawacze,

kucharze,

logistycy.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Brawo Fundacja, robicie wiele dobrego dla tego miasta. Nie dajcie sięData dodania komentarza: 11.12.2025, 19:05Źródło komentarza: Nowy magazyn żywności Fundacji Speak Up oficjalnie otwartyAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: To ma sens,popieram. ale jezeli chodzi o groszowki to 1,2,5 groszy powinno ulec likwidacji natychmiast a te kretynskie ceny z koncowka,0,99 groszy wreszcie zniklyby ze sklepow, zaokraglajac do 1 zl.Data dodania komentarza: 9.12.2025, 16:47Źródło komentarza: Złotówka z nowym oznaczeniem? Znany ekonomista jest na takAutor komentarza: bolekTreść komentarza: A w szkole nie nauczyli, że nieznajomość prawa szkodzi? I że trzeba prawa przestrzegać i je stosować, widocznie też nie. Stąd chyba te obawy?Data dodania komentarza: 26.11.2025, 11:10Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na razie to Pan radny pomimo 20 lat w radzie wykazał się całkowitą niewiedzą i niekompetencją.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:18Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Zakup nowych karetek, zakup nowego RTG, nowych aparatów do USG, do gastroskopii i kolonoskopii, remont oddziałów, zainstalowanie większego zbiornika na tlen medyczny, przejęcie stacji dializ i wiele innych a stała poniżej 4 mln. Nowa władza inwestycje zero, likwidacja łóżek, strata powyżej 8 mln. Widać gołym okiem kto jak sobie radził w szpitalu, ale prawda w oczy kole.Data dodania komentarza: 25.11.2025, 17:15Źródło komentarza: Rozmowy na czasieAutor komentarza: lolekTreść komentarza: Trzeba uważać na Panią radną, zaraz mogą pojawić się pozwy!Data dodania komentarza: 25.11.2025, 16:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama