Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 16:10
Reklama

Zimą nie jedz kolacji zbyt późno. Podskoczy ci poziom cukru

O której godzinie najlepiej jeść kolację zimą, kiedy dni są krótsze, noce dłuższe, a nasz organizm inaczej funkcjonuje? Na to pytanie odpowiada nauka.

Badaczka Catherine Norton wyjaśnia, że rytmy biologiczne, czyli nasze wewnętrzne zegary, są ściśle związane z cyklem światła i ciemności. Zwraca uwagę – relacjonuje Medonet – na rosnące znaczenie chronożywienia. Dziedziny badającej wpływ czasu posiłków na zdrowie i samopoczucie. 

Jak podkreśla, krótkie dni zimowe mogą wpływać na nastrój, metabolizm, a także sposób, w jaki organizm wykorzystuje energię. 

Co to oznacza?

Że spożywanie kolacji o późnej porze może mieć negatywne skutki dla naszego metabolizmu. 

W jednym z eksperymentów porównano osoby jedzące kolację o godz. 18 z tymi, które jadły ją o 22. Wyniki pokazały, że późniejsze posiłki powodują o 20 proc. wyższe skoki poziomu cukru we krwi i zmniejszają spalanie tłuszczu o 10 proc. Mimo że obie grupy kładły się spać o tej samej porze.

Analiza 29 badań wykazała, że wcześniejsze spożywanie posiłków oraz koncentrowanie kalorii w pierwszej części dnia sprzyja lepszym wynikom zdrowotnym. Z kolei jedzenie tuż przed snem zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i zaburzeń metabolicznych.

– Dostosowanie pory posiłków do naturalnego rytmu organizmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia – podkreśla Norton.

Dlaczego zimą warto jeść kolację wcześniej?

Ekspertka wskazuje trzy główne powody:

Po pierwsze – lepsza kontrola poziomu cukru i spalanie tłuszczu. Jedzenie w czasie największej aktywności metabolizmu, czyli wcześniej w ciągu dnia, pomaga w efektywniejszym wykorzystaniu energii.

Po drugie – poprawa jakości snu. Kolacja na kilka godzin przed snem daje organizmowi czas na zakończenie procesu trawienia, co sprzyja lepszemu wypoczynkowi.

Po trzecie – wsparcie nastroju. Regularne pory posiłków pomagają ustabilizować rytm dobowy, co jest szczególnie ważne zimą, gdy światła dziennego jest mniej.

Indywidualne podejście do czasu posiłków

Catherine Norton przestrzega jednak, że – jak opisuje Medonet – wcześniejsze jedzenie kolacji nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Styl życia, aktywność fizyczna i indywidualne potrzeby zdrowotne odgrywają tu kluczową rolę. 

Osoby trenujące wieczorem mogą potrzebować późniejszego posiłku, żeby wspomóc regenerację. Osoby mniej aktywne mogą odnieść korzyści z lekkiej kolacji spożytej wcześniej.

– Zamiast sztywnych reguł, potraktuj czas posiłków jako narzędzie dostosowane do twoich potrzeb. Kluczowe jest jedzenie z intencją: uwzględnienie swoich celów zdrowotnych i stylu życia – tłumaczy cytowana przez serwis Norton. 

Praktyczne wskazówki na zimowe miesiące

Ekspertka proponuje pięć prostych zasad, które mogą pomóc w dostosowaniu rytmu żywieniowego zimą:

1. Spożywaj kolację wcześniej, najlepiej między 17:30 a 19, na dwie do trzech godzin przed snem.

2. Zwiększ kaloryczność śniadań i obiadów, żeby skorzystać z pełnej aktywności metabolizmu.

3. Dopasuj posiłki do aktywności fizycznej – po wieczornym treningu wybierz lekką przekąskę regeneracyjną.

4. Jedz regularnie, starając się zakończyć posiłki do godz. 20.

5. Obserwuj reakcje swojego organizmu i wprowadzaj zmiany w oparciu o samopoczucie, energię i jakość snu.

– Najzdrowszy rytm to taki, który wspiera twoje zdrowie, a nie stresujące zasady – podsumowuje badaczka.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: małaTreść komentarza: mała powierzchnia pod apartamnety? http://scie24.pl/miasto/4007,basen-polnocny-w-nowej-odslonie.htm#prettyPhoto - tu można zobaczyć jaka mała :-) .. dobrze, że drogi nie można zabudować bo by ją też Basia zabudowała.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 17:33Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr PiwowarczykAutor komentarza: MkTreść komentarza: Grube kłamstwa są powiedziane na początku wywiadu. Piwiwarczyk i redaktor mówią ze teren mial być przeznaczony na deweloperke. To kłamstwo. stniejacym planie na funkcje mieszkaniowe miała być przeznaczona mała część terenu. Poza tym wywiad typu "lanie wody".Data dodania komentarza: 7.03.2026, 07:49Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama