Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 czerwca 2026 03:02
Reklama
Reklama

Zmiana na rachunkach za prąd. To oznacza, że zapłacimy mniej

Zapowiadane zmiany maja wejść w życiu w 2026 roku. – Taką podjąłem decyzję – podkreślił minister energii Miłosz Motyka.

W rozmowie z Polsat News zapowiedział likwidację opłaty przejściowej jako części rachunku za energię.  

– Opłata przejściowa powinna zostać wygaszona. Zaprzestać jej pobierania powinniśmy od przyszłego roku – podkreślił. 

I dodał: – Dzięki temu kwota na rachunku spadnie o kilka złotych.

Zapewnił jednocześnie, że jego resort prowadzi działania inwestycyjne i legislacyjne, żeby cena za prąd była jeszcze niższa.

Stawka opłaty jest uzależniona od poziomu zużycia energii

Opłata przejściowa to – wyjaśnijmy – składnik rachunku za energię elektryczną. Została wprowadzona w 2008 roku.

Stanowi rekompensatę dla elektrowni za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych (KDT), zawartych przed wejściem Polski do UE pomiędzy wytwórcami energii a spółkami obrotu. 

Stawka tej opłaty w przypadku gospodarstw domowych jest uzależniona od poziomu zużycia energii elektrycznej w skali roku. Obowiązują zatem 3 stawki: dla zużycia poniżej 500 kWh, dla zużycia 500-1200 kWh oraz dla zużycia powyżej 1200 kWh. 

W Polsce średnie zużycie prądu w skali roku przez gospodarstwo domowe wynosi 2500 kWh. 

Każdy będzie widział, gdzie może zaoszczędzić

Minister energii po raz kolejny wyraził nadzieję, że ceny energii zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki będą na poziomie niższym niż te, które obecnie są mrożone. 

– Liczymy na to, że od Nowego Roku będą poniżej kwoty, która wynosi 500 zł za MWh — powiedział.

Zapytany o to, czy Polacy mają powody do obaw, jeśli chodzi o wysokość rachunków za energię elektryczną, stwierdził, że kwoty te będą systematycznie spadać. Na czym buduje ten optymizm?

 – Ceny na rynkach, inwestycje w sieci, inwestycje w magazyny, integracja z siecią i to, jak dzisiaj zakontraktowane są spółki energetyczne – wyliczył.

Ponadto: – Będziemy zachęcać do taryfy dynamicznej. Wskażemy, jak zrobić, żeby było taniej i żeby płacić mniejsze rachunki za prąd – mówił Motyka. 

Dodał, że chodzi o działania, dzięki którym „każdy będzie widział, gdzie może zaoszczędzić”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kierowca Treść komentarza: Jak można tak traktować ludzi żeby na parking nie Można było wjechać bo Agatowska sobie bramownice wymyśliła - w końcu jakoś sukces :))))) Data dodania komentarza: 1.06.2026, 15:21 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Postawić bramownice najlepiej przed wjazdem do tunelu i na granicach .... problem z głowy a i przed promami - Tego by Bareja nie wymyślił. Data dodania komentarza: 25.05.2026, 22:31 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – Jarosław Włodarczyk oraz Karolina Romańska T Autor komentarza: wydawca ZTV Treść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: Poszukiwacz Treść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw? Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12 Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025 Autor komentarza: nauczycielka Treść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia. Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: Leo Treść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali... Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17 Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek Waga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama